Szacuje się, że w Polsce rocznie ma miejsce ponad 212 tys. interwencji z udziałem karetki. Do zwiększonej ilości akcji ratunkowych dochodzi przede wszystkim w lecie. Przy każdej z nich obecność ratownika medycznego okazuje się nieoceniona.

Praca w karetce to bardzo stresujące i wymagające zawodowe zadanie. Osoby na tym stanowisku są odpowiedzialne za wykonywanie wszelkiego rodzaju czynności takich jak wstępna ocena stanu zdrowia pacjenta, udzielanie pierwszej pomocy, zarządzanie zabezpieczeniem miejsca wypadku, transport pacjenta do szpitala czy chociażby reanimacja. Jak zostać ratownikiem medycznym? Kto sprawdzi się w tej roli? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Studia i pierwsze kroki w zawodzie

Osoba, która marzy o pracy w karetce musi ukończyć studia przynajmniej pierwszego stopnia na kierunku ratownictwo medyczne. Edukacja trwa trzy lata i jest stosunkowo ciężka. W toku nauki studenci zgłębiają swoją wiedzę z anatomii, farmakologii czy chociażby medycyny katastrof. Ponadto odbywają liczne praktyki na szpitalnych oddziałach. Rozwijają tam swoje umiejętności i poznają tajniki pracy z pacjentami. Niestety, sam dyplom nie umożliwia pracy w zawodzie. Od jakiegoś czasu ratownicy, podobnie jak lekarze, muszą zdać specjalny egzamin państwowy.

Początki mogą być naprawdę ciężkie. Młodzi ludzie po studiach często nie zdają sobie sprawy ze stresu i odpowiedzialności, która na nich ciąży aż do pierwszej, poważniej interwencji. Nie należy się jednak poddawać. Z dnia na dzień praca okazuje się coraz łatwiejsza.

Warto wiedzieć, że o karierze w tej profesji może myśleć jedynie osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych i charakteryzuje się stanem zdrowia umożliwiającym wykonywanie określonych obowiązków.

Ratownik medyczny bez matury?

Co ciekawe, jest to dość często wyszukiwana fraza. Oczywiście nie ma możliwości, aby osoba, która nie zdała egzaminu maturalnego lub do niego nie podeszła pracowała w karetce. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, ukończenie studiów pierwszego stopnia okazuje się całkowicie niezbędne.

Zarobki ratownika medycznego

Zarobki ratownika medycznego są dość zróżnicowane. Na wysokość wypłaty wpływ ma między innymi:

  • Staż pracy
  • Wykształcenie
  • Liczba przepracowanych godzin oraz ewentualnych nadgodzin
  • Lokalizacja (w tym województwo)
  • Wiek
  • Forma zatrudnienia

Okazuje się, że średnie wynagrodzenie osób pracujących na tym stanowisku kształtuje się na przedziale od 4000 do 4800 zł brutto. Mediana wynagrodzeń wynosi z kolei około 4860 zł. Czy zarobki te są adekwatne do wykonywanych obowiązków? Cóż, biorąc pod uwagę fakt, że praca polega na ratowaniu ludzi, można by oczekiwać znacznie więcej. Warto dodać jednak, że liczby te powoli wzrastają.

Idealny ratownik medyczny – czym powinien się charakteryzować?

Praca w karetce wymaga dużego obycia. Pierwsze interwencje z reguły nie wyglądają tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Z pomocą zawsze przychodzą starsi pracownicy, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Młody ratownik z dnia na dzień doskonali swoje umiejętności oraz uczy się lepiej radzić sobie z adrenaliną. Oczywiście, jak w każdym innym zawodzie istnieją pewne cechy i predyspozycje ułatwiające pracę. Zaliczyć do nich możemy:

  1. Umiejętność szybkiego podejmowania decyzji – trafne rozpoznawanie sytuacji oraz podjęcie odpowiedniego działania okazuje się w tym zawodzie kluczowe. Podczas interwencji nie ma czasu na zastanawianie się. Ratownik musi być gotów aby stawić czoła nawet najbardziej wymagającym sytuacjom.
  2. Umiejętności społeczne i komunikacyjne – ratownicy medyczni muszą być w stanie skutecznie komunikować się z pacjentami, ich rodzinami oraz personelem medyczny, aby zapewnić najlepszą możliwą opiekę. Empatia w stosunku do poszkodowanych oraz ich bliskich jest bardzo ważna.
  3. Wytrwałość – ciągła praca pod presją czasu może okazać się męcząca. Niekiedy interwencje trwają bardzo długo i wymagają wiele siły fizycznej oraz psychicznej. Ratownik musi konsekwentnie wykonywać reanimacje i do końca walczyć o życie pacjentów.
    Poczucie odpowiedzialności – dobry ratownik medyczny powinien bezwzględnie przestrzegać zasad i procedur, które obowiązują w służbie ratowniczej. Stawka jest bardzo wysoka, dlatego nie ma tu miejsca na żadne odstępstwa od reguł.
  4. Umiejętność utrzymywania koncentracji – skupienie na konkretnych czynnościach okazuje się w tym przypadku niezwykle istotne. Szybka i skuteczna reakcja wymaga maksymalnego zaangażowania.
  5. Umiejętność radzenia sobie ze stresem – praca w karetce jest nierozerwalnie związana z napięciem i adrenaliną. Urodzony ratownik radzi sobie z presją i zachowuje trzeźwe myślenie nawet w ciężkich sytuacjach. Spokojne działania mogą mieć kluczowe znaczenie w przebiegu interwencji.

Strój ratownika medycznego

Uniform ratownika medycznego jest bez wątpienia jednym z najczęściej rozpoznawalnych symboli pracy w tym zawodzie. Pełny strój składa się ze spodni, bluzy i kurtki w jaskrawych kolorach. Odzież medyczna tego typu charakteryzuje się odpornością na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Ponadto, zapewnia też komfort i ochronę.

Niepozorna bluza medyczne zatrzymuje ciepło i pozwala na nieprzerwane działanie przy minusowych temperaturach. Luźne spodnie umożliwiają z kolei dowolne ustawienie nóg – przydatne przede wszystkim przy reanimacji. Warto pamiętać o odpowiednim oznakowaniu odzieży. Symbol ochrony zdrowia lub wyraźny napis „ratownik medyczny” okazuje się niezbędny.

Podsumowując…

Aby zostać ratownikiem medycznym, należy ukończyć odpowiednie studia i staż. Osoby zainteresowane zawodem ratownika medycznego muszą zdobyć liczne kwalifikacje z zakresu zarządzania sytuacjami kryzysowymi, udzielania pierwszej pomocy, transportu medycznego i wielu innych. Po ukończeniu wszystkich wymaganych szkoleń należy przystąpić do egzaminu państwowego.

Urodzony ratownik medyczny charakteryzuje się wytrwałością, empatią i odpowiedzialnością. Nie ulega też emocjom i zachowuje trzeźwe myślenie nawet w beznadziejnych sytuacjach. Ponadto dobrze radzi sobie ze stresem oraz szybko podejmuje decyzje.

Wczytywanie...