Odzież medyczna jest niezbędnym elementem garderoby wszystkich pracowników służby zdrowia. Stanowi ona ważną część wyposażenia, które wpływa na bezpieczeństwo i wygodę personelu medycznego. Okazuje się, że odpowiednio dobrany strój może przyczynić się do poprawy jakości opieki zdrowotnej. W końcu odzież ta towarzyszy lekarzom, pielęgniarkom czy ratownikom medycznym niekiedy niezmiennie nawet przez kilkadziesiąt godzin. Przez wzgląd na naturę pracy w szpitalach utrzymanie tzw. scrubsów w nienagannym stanie wydaje się wielu osobom niemożliwe. Czy aby na pewno tak jest?

Rozsądne zakupy kluczem do sukcesu

Okazuje się, że losy odzieży medycznej ważą się już w momencie zakupu. Obecnie zarówno klienci stacjonarni, jak i internetowi mają dostęp do tysięcy modeli od wielu różnych producentów. Nie ulega wątpliwości, że niektóre propozycje pozostawiają jednak wiele do życzenia. Odzież medyczna wykonana jest często z materiałów, które są wrażliwe na uszkodzenia, a także na zanieczyszczenia i zużycie.

Okazuje się, że popularna bawełna nie jest najlepszą opcją na uniform do pracy. Materiał jest miękki i wygodny, ale nie szczelny, co może stwarzać ryzyko przenoszenia infekcji między pacjentami. Taka odzież nie jest też wystarczająco odporna na wysokie temperatury, co może stanowić zagrożenie dla lekarzy i pacjentów. Dodatkowym minusem bawełny jest jej skłonność do gniecenia się, a także długi czas wysychania. Nie jest to najlepsza rozwiązanie dla osób, które mają niewielkie przerwy pomiędzy dyżurami. 

Sprawa wygląda całkiem inaczej w przypadku mieszanek. Najlepszą opcją okazuje się bawełna połączona z poliestrem. Sztuczny materiał jest trwały, odporny na przetarcia i zapewnia wygodę noszenia przez długi czas. Warto dodać, że szybko odparowuje wodę i wykazuje właściwości hydrofobowe. Nie musimy też martwić się obecnością moli, grzybów czy pleśni na tak wykonanej odzieży medycznej. Dla jeszcze większego komfortu noszenia warto postawić na dodatek w formie elastanu. To właśnie on ma największy wpływ na dopasowanie do ciała. Nie bez powodu zajmuje wysokie miejsce w składzie ubrań dla sportowców.

Przed zakupem scrubsa koniecznie przeczytajmy skład materiałowy interesujących nas propozycji. Nie warto sugerować się niskimi cenami, które zazwyczaj nie idą w parze z wysoką jakością. Na uwadze należy mieć fakt, że to właśnie w odzieży medycznej spędzamy większą część dnia. Wysokojakościowe i dobrze uszyte ubrania posłużą nam znacznie dłużej. 

Jak dbać o scrubs? – najważniejsze wskazówki

Aby zachować odzież medyczną w idealnym stanie, musimy podjąć odpowiednie środki ostrożności. Zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących prania i przechowywania. Wskazówki znajdują się zazwyczaj na metce. Kupując online warto dodatkowo czytać opisy dołączone do konkretnych modeli.  Przywiązujmy szczególną uwagę do wszelkich instrukcji dotyczących temperatury. 

Pranie

Przed pierwszym założeniem, strój należy bezwzględnie wyprać. Zachowanie higieny w placówce ochrony zdrowia okazuje się rzeczą nadrzędną. Zaleca się, aby odzież medyczna była czyszczona w delikatnych środkach, które nie będą podrażniać skóry.  Niektóre preparaty zawierają również środki dezynfekujące. Przydają się szczególnie u osób pracujących na oddziałach zakaźnych. Wszelkie większe zabrudzenia można potrzeć mydłem odplamiającym. Pamiętajmy, aby nie łączyć prania odzieży medycznej z naszymi ubraniami codziennymi, a co gorsza z ubraniami członków rodziny. Posegregowane scrubsy dokładnie przeglądamy i opróżniamy ich kieszenie. Te w kolorze granatowym i ciemnozielonym warto przed wrzuceniem do pralki odwrócić na drugą stronę. 

Prasowanie

Scrubsy medyczne powinny być prasowane na niskiej temperaturze, z użyciem żelazka z funkcją pary wodnej. Należy unikać prasowania bezpośrednio nad nadrukiem lub aplikacją, aby jej nie uszkodzić. Możemy używać też prostych sprzętów bez pary, ale wtedy należy ustawić odpowiedni tryb i przeprowadzić test na małym fragmencie tkaniny, aby upewnić się, że nie spowoduje to żadnych uszkodzeń. Warto dodać, że dobrze wykonane ubrania medyczne nie gniotą się i wymagają jedynie okazjonalnego prasowania. 

Suszenie

Suszenie odzieży medycznej jest kwestią indywidualną i zależy przede wszystkim od producenta. Unikajmy jednak częstego korzystania z suszarki bębnowej, która dość agresywnie pozbywa się wody z włókien. Najlepszą opcją okazuje się niezmiennie dokładnie strzepnięcie odzieży, powieszenie i pozostawienie do naturalnego wyschnięcia. 

Przechowywanie

Scrubsy najlepiej przechowywać w specjalnych pokrowcach na odzież tego typu. Takie rozwiązanie okazuje się najlepszą ochroną przed bakteriami i zanieczyszczeniami obecnymi w każdym mieszkaniu. Przy okazji urlopu czy innej, dłuższej nieobecności w pracy możemy zaopatrzyć sięteż w worki próżniowe, które dodatkowo zaoszczędzą sporo miejsca w szafie. Białe fartuchy warto z kolei powiesić. 

Podsumowując…

Dbanie o odzież medyczną nierzadko okazuje się wyzwaniem. To, jak długo będzie nam jednak służyła zależy w dużej mierze od nas samych. Warto codziennie wygospodarować kilkanaście minut na delikatne pranie czy prasowanie.  Nasze wskazówki dotyczące przechowywania czy pielęgnacji z pewnością ułatwią Ci codzienne obowiązki i pomogą utrzymać scrubsy w nienagannym stanie przez długie lata. 

 

 

Wczytywanie...