Czepek jest jednym z najważniejszych elementów odzieży ochronnej, której używa się głównie w szpitalach. Personel medyczny jest narażony na różne infekcje, stąd też musi przestrzegać wielu procedur związanych z higieną w pracy. Jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa jest stosowanie środków ochrony osobistej, do których zalicza się czepki medyczne. Obecnie takie czepki występują w wielu kolorach i wzorach, dzięki czemu można je dobierać według własnych upodobań. 

Czepki medyczne – kto musi je nosić? 

Odzież medyczna różni się w zależności od tego, w jakich sytuacjach jest wykorzystywana. Czepki są obowiązkowym środkiem ochronnym używanym przez chirurgów, instrumentariuszki oraz pozostałe osoby z personelu medycznego, które uczestniczą w zabiegach operacyjnych. Używa się ich także w innych uzasadnionych sytuacjach, np. wtedy, gdy występuje podwyższone ryzyko zakażenia się groźnymi drobnoustrojami. Czepki medyczne mogą być wykorzystywane również przez stomatologów oraz inne osoby, które wykonują zabiegi z pogranicza medycyny. Ich używanie zaleca się m.in. podologom. Czepki powinny być stosowane wszędzie tam, gdzie należy zachować szczególne standardy sanitarne.

kolorowy czepek medyczny we wzorki

Kolorowe czepki medyczne – czyli jak dobrze wyglądać w pracy?

Asortyment czepków medycznych w Polsce jest bardzo szeroki, dzięki czemu każdy może wybrać coś dla siebie. Istnieje wiele wariantów tego typu odzieży medycznej, które oprócz kluczowej funkcji ochronnej, mogą pełnić także rolę estetyczną. W trakcie długich godzin spędzanych w pracy, osoba nosząca czepek powinna czuć się przede wszystkim komfortowo. Wpływ na to ma nie tylko jakość materiału z którego wykonano dane okrycie głowy, ale także jego wygląd. Co istotne, kolorowy czepek medyczny może mieć korzystny wpływ nie tylko na dobre samopoczucie osoby go noszącej, ale również pacjenta. Przez kolor czepka dokonuje się tzw. identyfikacji wizualnej danej osoby.

Dla przykładu, lekarze, którzy noszą różowe czepki mogą być postrzegani, jako empatyczni i uczuciowi. Niebieski kolor czepka może świadczyć o spokoju, a pomarańczowy wzbudzać poczucie bezpieczeństwa. Białe czepki przywołują na myśl higienę, a czerwone gotowość do walki i energię. Oprócz kolorów, istotne mogą być także wzory. Osoby pracujące z dziećmi często wybierają czepki o zabawnych motywach, dzięki którym zyskują zaufanie małych pacjentów. Aby dobrze czuć się w kolorowym czepku, należy go dobrać nie tylko do charakteru wykonywanej pracy, ale także do własnego gustu.

Rodzaje czepków medycznych

Istnieje wiele rodzajów czepków, które dobiera się do wykonywanych czynności. Do zabiegów operacyjnych używa się czepków jednorazowych, które występują w trzech podstawowych krojach, takich jak beret, furażerka oraz hełm. Czepek medyczny w typie beretu może być używany zarówno przez personel medyczny, jak i przez pacjentów. Taki czepek zapobiega przedostawaniu się do otoczenia włosów, potu, bądź elementów naskórka, przez co jest bardzo skuteczny, a przy tym praktyczny. Innym dobrym wyborem mogą być czepki takie, jak:

  • furażerka – to jeden najwygodniejszych typów czepka, który można z łatwością dopasować do rozmiaru głowy. Furażerki najczęściej są wiązane na troki, dzięki czemu można je swobodnie poszerzać lub zawężać. Lekarze używają ich zwłaszcza w trakcie wielogodzinnych zabiegów, kiedy potrzebują maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa. Niektóre furażerki są wyposażone w specjalne wkładki, które ograniczają potliwość. Wybierając furażerkę warto zwrócić uwagę na materiał z którego została ona wykonana. Za jedne z najlepszych uważa się czepki medyczne z wiskozy lub włókniny polipropylenowej, która jest w pełni bezpieczna dla alergików. Mimo, że klasyczne furażerki są wiązane na troki, to niekiedy można znaleźć także takie w wersji z gumką,
  • hełm – to bardzo bezpieczny, ale stosunkowo rzadko używany rodzaj czepka. Najczęściej jest on wykonany z oddychającego materiału, który nie powoduje nadmiernej potliwości.

W niektórych placówkach medycznych dopuszcza się stosowanie wielorazowych czepków, które są chętnie wybierane przez stomatologów, bądź ortodontów. Takie czepki najczęściej są wykonane z bawełny, dzięki czemu są trwałe i przewiewne. Wielorazowy czepek medyczny to praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się przy wykonywaniu różnego rodzaju zabiegów.

Jaki czepek chirurgiczny na długie włosy wybrać? 

Osoby, które noszą długie włosy często mają kłopoty z szybkim i sprawnym zakładaniem czepka. Może być to problematyczne zwłaszcza w sytuacji, w której wystąpi potrzeba szybkiego stawienia się na sali operacyjnej. Największy komfort użytkowania dla osób z długimi włosami, zapewniają czepki medyczne z gumką. Dzięki nim, nie trzeba tracić czasu na wiązanie klasycznych modeli z trokami. Dla osób, które z racji na swoją fryzurę mają problemy z szybkim zakładaniem czepka, najlepszym wyborem mogą być okrycia w typie beretu. Są one nie tylko bezpieczne, ale przede wszystkim łatwe do założenia na głowę i bardzo wygodne. Beret jest typowo damskim fasonem, który mimo dużej elastyczności utrzymuje się na miejscu i nie zsuwa na oczy. Osoby z długimi włosami mogą korzystać także z czepków w typie hełmu, bądź furażerek z wszytą gumką.

 

Ze względu na dużą liczbę modeli, wzorów i kolorów czepków, wybór tego odpowiedniego może okazać się niezwykle trudny. Kupując czepek medyczny, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych wskazówek. Jedną z nich jest rodzaj wykonywanej pracy, do której powinno się dostosować rodzaj nakrycia głowy.  Drugą ważną kwestią jest materiał z którego wyprodukowano czepek. Powinien on zapewniać nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Przy wyborze dobrze jest wziąć pod uwagę także swoje indywidualne preferencje. Jeśli to tylko możliwe, warto wybierać taką odzież medyczną, która będzie oddawała charakter danej osoby. Kupując zarówno czepki medyczne, jak i inne środki ochrony osobistej należy sprawdzać wiarygodność producentów, którzy odpowiadają za jakość wytwarzanych produktów. Akcesoria medyczne powinny pochodzić jedynie z pewnych źródeł.

 

Wczytywanie...