Czepek chirurgiczny to nieodłączna część garderoby ochronnej lekarza, wymagany nie tylko na sali operacyjnej. Zakładanie kompletnego stroju ochronnego to jeden z podstawowych obowiązków personelu medycznego. Wielu pracowników z branży medycznej nosi czepki chirurgiczne każdego dnia. Czepek medyczny powinien być przede wszystkim wygodny, wytrzymały i podkreślać indywidualny styl medyka. Z artykułu dowiesz się, jakie jest zastosowanie czepków chirurgicznych, czym się charakteryzują ich różne rodzaje oraz na jakie kryteria zwrócić uwagę podczas zakupu.
Czepki chirurgiczne – dla kogo?
Na sali operacyjnej nakrycie głowy chirurgów zapobiega przenoszeniem infekcji podczas wykonywanego zabiegu. Jednak nie jest to jedyne zastosowanie czepków chirurgicznych. Obecnie nie tylko chirurdzy zakładają na głowę ochronne czepki. Noszenie czepków chirurgicznych jest wymagane w wielu placówkach medycznych od całego personelu. Ma to na celu zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa podczas kontaktu z pacjentami.
Jakie zadanie spełniają czepki chirurgiczne?
Czepki chirurgiczne spełniają funkcję ochronną. Każdego dnia lekarze o różnych specjalizacjach są narażeni na kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi pacjentów, a także z działaniem substancji chemicznych. Czepki medyczne pomagają skutecznie osłaniać włosy przed wszelkimi zabrudzeniami w codziennej pracy personelu medycznego. Zwiększa to również poczucie bezpieczeństwa pacjentów, którzy nie muszą się obawiać przeniesienia drobnoustrojów przy bliskim kontakcie z lekarzem.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu czepka medycznego?
Obecnie na rynku istnieje szeroki wybór czepków medycznych, które różnią się od siebie pod względem zastosowania, wykonania czy fasonu. Zakup czepka chirurgicznego warto więc dobrze przemyśleć. Zanim podejmiesz decyzję, zwróć uwagę na kilka istotnych aspektów, takich jak materiał, czy dopasowanie do długości włosów.
Rodzaj
Wyróżniamy podstawowy podział czepków chirurgicznych na jednorazowe i te wielokrotnego użytku. Czepki jednorazowe są dużo tańsze, jednak konieczność wymiany czepka na nowy po każdym użyciu nie należy do najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Jednorazowe modele czepków są jednak uważane za bezpieczniejsze, dlatego najczęściej są stosowane w szpitalach o zaostrzonym rygorze sanitarnym. Dużo bardziej opłacalne są czepki wielorazowe, które są wykonane z trwalszych materiałów, dzięki czemu można je bez problemu prać i dezynfekować.
Materiał
Czepek chirurgiczny powinien być lekki i przepuszczający powietrze, aby nie powodować pocenia się skóry. Czepki przeznaczone typowo dla chirurgów są wykonane z oddychających materiałów, które odprowadzają wilgoć. Dzięki temu mogą zapewnić odpowiedni poziom komfortu podczas wielogodzinnych zabiegów. Często czepki chirurgiczne są wykończone specjalistyczną taśmą w okolicy czoła, dzięki której chirurg nie musi ocierać potu z twarzy. Czepki medyczne mogą być wykonane z różnych materiałów w zależności od zastosowania. Najczęściej jest to bawełna, wiskoza lub materiały o właściwościach antyalergicznych.
Krój
Najbardziej podstawowe kroje czepków chirurgicznych to: kształt hełmu, furażerki lub beretu. Czepki chirurgiczne w kształcie hełmu zasłaniają nie tylko głowę, ale też szyję. Dzięki temu zapewniają one najwyższą ochronę przed drobnoustrojami i są zalecane do pracy na bloku operacyjnym. Czepki chirurgiczne w typie furażerki charakteryzują się tym, że można łatwo je regulować – zwężać lub poszerzać wedle upodobań. Ostatni krój czepków chirurgicznych w formie beretu jest łatwy do założenia i sprawdzi się idealnie dla Pań o długich włosach.
Fason
W sprzedaży istnieje dużo modeli czepków medycznych. Możesz więc bez problemu wybrać dla siebie czepek w zależności od charakteru wykonywanej pracy, czy indywidualnych preferencji. Oto kilka z nich:
- Czepek medyczny wiązany – jest to rodzaj czepka preferowany przez Panie. Czepek może być wiązany z tyłu na kokardę, co dodaje elegancji. Jego głębokość da się regulować. Można go więc odpowiednio ułożyć, tak by schować nawet długie włosy.
- Czepek medyczny z gumką – głęboki czepek zakończony gumką. Charakteryzuje się dużą pojemnością, dlatego jest również polecany dla Pań o długich i gęstych włosach. Regulacja na gumkę umożliwia idealne dopasowanie do kształtu głowy.
- Czepek medyczny z troczkami – jest to dosyć płytki fason czepka wiązany z tyłu na troczki, dzięki którym można samodzielnie wyregulować czepek.
- Czepek medyczny bufiasty – jest to najszerszy i najbardziej pojemny rodzaj czepka, który z przodu posiada zakładkę oraz taśmę lub frotkę pochłaniającą pot z czoła, a z tyłu jest zakończony gumką.
Styl
Istnieje szeroka gama czepków medycznych o dowolnych kolorach i wzorach. Do wyboru są czepki klasyczne najczęściej białe lub w innym stosowanym kolorze. Jednak coraz bardziej na popularności zyskują czepki medyczne w jaskrawych barwach. Wybierając unikatowy czepek medyczny, wyróżnisz się z tłumu i podkreślisz swój indywidualny charakter. Kolorowe czepki medyczne pomagają ocieplić wizerunek lekarza i wzbudzić poczucie zaufania ze strony pacjentów. Wzorzyste czepki z zabawnymi nadrukami lub grafikami są z kolei świetnym rozwiązaniem dla pediatrów oraz wszystkich medyków, którzy mają kontakt z najmłodszymi pacjentami.
Gwarancja jakości
Zwróć uwagę, czy czepek jest wykonany zgodnie z najwyższymi standardami. Jedynie profesjonalnie czepki operacyjne z atestem dają Ci pełną gwarancję bezpieczeństwa i trwałości produktu. Unikniesz rozczarowania jeśli zrobisz zakupy u wiarygodnego producenta, który bierze odpowiedzialność za jakość sprzedawanych akcesoriów medycznych.
Wybierz idealny dla siebie czepek medyczny
Wśród tak wielu opcji, wybór odpowiedniego czepka medycznego nie zawsze jest łatwy. Dobrej jakości czepek chirurgiczny powinien być wygodny i znacznie podnosić komfort pracy w środowisku medycznym. Dodatkowo warto dobrać fason czepka, który zapewni Ci estetyczny wygląd w pracy i podkreśli Twoją osobowość.