Pochodzący z języka angielskiego termin „scrubs” określa szeroko pojętą odzież medyczną. Są to części garderoby, które podczas pracy noszą chirurdzy, pielęgniarki, lekarze oraz pozostałe osoby zajmujące się opieką nad pacjentem. Zestawy takiej odzieży zwykle składają się z takich elementów jak spodnie, bluza, nakrycie głowy oraz obuwie. 

Kto nosi Scrubsy?

Znaczny komfort noszenia i estetyczny wygląd sprawiły, że scrubs zyskało popularność wśród różnych specjalizacji. Odzież ta jest najczęściej spotykana na oddziałach szpitalnych, gdzie noszona jest przez cały personel. Może także stanowić ochronną warstwę wierzchnią, która zabezpieczy ubranie przed niebezpiecznym kontaktem z krwią lub innymi płynami ustrojowymi podczas opieki nad pacjentem.

Scrubsy medyczne znalazły zastosowanie również podczas odwiedzin. Goście przychodzący do podopiecznych szpitala otrzymują specjalne ubrania, które zwiększają sterylność placówki. Dzięki takiemu rozwiązaniu minimalizuje się ilość drobnoustrojów, które przynosimy na sobie z zewnątrz. Często stosuje się je przy wejściu na salę porodową, choć z powodzeniem jest wykorzystywane także na innych oddziałach.

Podczas pracy medyka wygoda to jeden z ważniejszych punktów, które powinno brać się pod uwagę podczas doboru odpowiedniego ubioru. Odzież nie może ograniczać ruchów, dlatego odradza się zbyt przylegające materiały. Scrubs charakteryzuje się luźniejszym krojem, co wspomaga także prawidłową wentylację. Uniformy te dobrze odprowadzają wilgoć, dzięki czemu poprawiają komfort użytkowania i nie przeszkadzają w codziennej pracy. 

Kto powinien zaopatrzyć się w scrubsy?

  • pielęgniarki i pielęgniarze
  • chirurdzy
  • stomatolodzy
  • fizjoterapeuci
  • anestezjolodzy
  • radiolodzy
  • pediatrzy
  • farmaceuci

Scrubsy medyczne powinny być zatem rozważone przez wszystkie osoby, które zajmują się opieką nad pacjentem. Największą popularnością odzież medyczna cieszy się w szpitalach, jednak nie jest to jej jedyne miejsce występowania.

Co wchodzi w skład zestawu odzieży medycznej?

Bluza medyczna — dyżur nie musi być nudny!

Bluzy medyczne to jeden z tych elementów stroju, który może pomóc zbudować wizerunek danego pracownika. Pacjenci, którzy przybywają do placówki, często mają negatywne skojarzenia ze szpitalami oraz służbą zdrowia. Odpowiednio dobrany ubiór może polepszyć odbiór medyka przez pacjenta i zbudować pozytywne relacje. Bluzy medyczne we wzorki przełamują stereotypy i sprawiają, że ubrania dla medyków nie muszą być monotonne. Takie rozwiązania sprawdzają się szczególnie dobrze u osób, które mają częstą styczność z dziećmi. O przyjaźnie wyglądającym elemencie garderoby powinni zatem pomyśleć przede wszystkim pediatrzy oraz pielęgniarki.

Bluzy medyczne we wzorki pomagają nawiązać kontakt z małym pacjentem i polepszają jego samopoczucie. Skutecznie zmniejszają stres spowodowany badaniem i sprawiają, że młody podopieczny jest bardziej skłonny do współpracy. Ciekawie i zachęcająco wyglądająca odzież medyczna skupia uwagę dziecka na kolorowych wzorkach i postaciach, dzięki czemu zapomina on o swoim strachu.

Wśród personelu medycznego coraz częściej zauważa się przesycenie zwykłymi, białymi fartuchami. Kolorowe bluzy medyczne stanowią rozwiązanie tego problemu i pozwalają na wyrażenie samego siebie nawet podczas dyżuru. Odpowiednio dobrany uniform podkreśla zarówno profesjonalizm pracownika, jak i jego indywidualność. Bluza medyczna damska w ulubionym kolorze pomaga zbudować pozytywny wizerunek placówki i polepsza samopoczucie personelu.

Spodnie medyczne

Profesjonalne spodnie medyczne powinny charakteryzować się wysoką jakością wykonania i wygodnym krojem. Nie mogą być mocno przylegające, lecz zbyt luźne także nie spełnią swojego zadania. Klasyczne, granatowe modele dobrze komponują się zarówno z białymi, jak i kolorowymi bluzami medycznymi, tworząc spójny uniform. Często dobiera się je pod kolor pozostałych części garderoby medycznej.

Spodnie medyczne męskie muszą być przewiewne i gwarantować odpowiednią cyrkulację powietrza. Odprowadzanie wilgoci na zewnątrz podnosi komfort noszenia i minimalizuje ryzyko przegrzania organizmu. To szczególnie ważne w przypadku personelu medycznego, który musi reagować szybko i skutecznie. Nie ma tu zatem miejsca na dyskomfort spowodowany nieodpowiednią odzieżą.

Wytrzymałe materiały, z których wykonane są spodnie medyczne, zwiększają bezpieczeństwo w czasie pracy. Chronią skórę przed substancjami chemicznymi lub rozcięciem, a także stanowią barierę przed przenikaniem płynów ustrojowych pochodzących od pacjenta.

Czepek medyczny

Niedopasowany do reszty stroju czepek medyczny to już przeszłość. Na rynku znajdują się nowoczesne i elegancko prezentujące się modele, które poprawią wygląd i samopoczucie personelu. Stanowią niezbędny element ubioru każdego chirurga udającego się na salę operacyjną. Chronią przed wypadaniem włosów i absorbują pot, dlatego są całkowicie wymagane podczas zabiegów. Nie oznacza to jednak, że muszą źle się prezentować.

Najlepsza odzież medyczna to taka, która jest jednocześnie wytrzymała i spójna. Do barwnego uniformu dobrze jest zatem dobrać kolorowy czepek medyczny, który będzie się odpowiednio komponował z pozostałymi elementami stroju. Pozwoli on na wyrażenie samego siebie podczas dyżuru i poprawi humor niejednemu pacjentowi. To także świetny sposób na nawiązanie kontaktu z najmłodszymi. Kolorowe części garderoby budzą w dzieciach pozytywne skojarzenia i skutecznie je uspokajają. Prosta zmiana w wyglądzie może zatem sprawić, że cała procedura będzie dla pacjenta milsza i weselsza.

Osoby stawiające na klasykę i elegancję mogą skorzystać z czepków medycznych w stonowanych kolorach. Na rynku znajdują się białe, czarne czy granatowe modele, które podkreślają profesjonalizm pracownika.

Buty medyczne

W służbie zdrowia obuwie medyczne pełni bardzo istotną rolę. Liczy się tu nie tylko wygląd, lecz także bezpieczeństwo, higiena pracy i komfort noszenia. Praca personelu medycznego często sprowadza się do wielogodzinnego stania, dlatego odpowiednio dobrane buty to podstawa. Ponadto materiał podeszwy musi gwarantować przyczepność i stabilność.

Długie dyżury wymagają także tego, by buty medyczne były wykonane z oddychającego materiału. Stopy muszą mieć zagwarantowaną odpowiednią przewiewność, by noszenie obuwia nie stało się uciążliwe. Szeroki zakres barw sprawia, że może być one dopasowane do indywidualnego stylu pracownika. Kolorowe buty medyczne pozwolą na wyrażenie siebie poprzez ubiór, a jednocześnie podkreślą profesjonalizm i sumienne podejście do wykonywanej pracy.

Damskie i męskie obuwie medyczne zapewnia łatwość czyszczenia, co pozwala na zachowanie wysokiej higieny. Modele przeznaczone dla medyków charakteryzują się wytrzymałością i jakością wykonania, dzięki czemu mogą one wiernie służyć przez wiele lat. Dobrej jakości buty medyczne to inwestycja w przyszłość, dlatego decyzję o zakupie konkretnego modelu należy podjąć bez pośpiechu.

Dress code w szpitalach i branży medycznej

Ubrania medyczne muszą być schludne, a wygląd pracownika profesjonalny. Dopasowane do ciała, a jednocześnie nieograniczające ruchu elementy stroju dobrze sprawdzają się w opiece nad pacjentem. Coraz częściej stosuje się różne kolory bluz oraz spodni, by rozróżnić poszczególne specjalizacje. To także odpowiedni sposób na wyrażenie samego siebie w pracy. W zależności od placówki dress code w branży medycznej różni się między sobą. W większości miejsc dopuszczalne są jednak wzorzyste ubrania.

Pracownikom szpitala zwykle nakazuje się, by posiadali zmienne obuwie robocze. Wpływa to przede wszystkim na bezpieczeństwo i higienę pracy. Odpowiednio dopasowane buty medyczne zapewniają stabilność i komfort noszenia. Dodatkowo przebieranie ich po rozpoczęciu dyżuru chroni je przed zanieczyszczeniami z zewnątrz.

Czy warto inwestować w ubrania medyczne?

Scrubsy medyczne to nieodłączna część życia osób, należących do branży medycznej. Niepylące materiały i właściwy krój sprawiają, że ich noszenie staje się przyjemnością. Nie ograniczają ruchu, a jednocześnie podkreślają sylwetkę i pozwalają czuć się pewnie nawet w roboczym uniformie. Liczne kolorowe modele umożliwiają wyrażenie samego siebie i sprawiają, że ubranie medyczne wcale nie musi być nudne i monotonne. Bluzy we wzory zmniejszają dystans pomiędzy lekarzem i pacjentem, dlatego są polecane przede wszystkim dla pediatrów. Rozpraszają uwagę małego dziecka i ułatwiają jego zbadanie, a także budują u niego pozytywne skojarzenia.

Zakup odzieży medycznej wysokiej jakości gwarantuje wygodne użytkowanie produktów przez długi czas. Do ich tworzenia wykorzystuje się wytrzymałe materiały, które są odporne na uszkodzenia i zabrudzenia. Modele przeznaczone dla medyków dobrze odprowadzają wilgoć i charakteryzują się świetną cyrkulacją powietrza. To z kolei bezpośrednio wpływa na komfort użytkowania i polepsza samopoczucie podczas pracy. Inwestycja w scrubsy medyczne to także zwiększenie własnego bezpieczeństwa — obuwie dedykowane branży medycznej posiada specjalną konstrukcję antypoślizgową, a materiał, z którego jest wykonane, ułatwia czyszczenie butów.

Wczytywanie...