Praca medyka do najczystszych, niestety, nie należy co jest dość dużym paradoksem w związku z tym, że na co dzień należy w niej zachować nienaganną wprost higienę. W związku z tym czysta odzież medyczna to rzecz niezbędna nie tylko ze względów czysto estetycznych, ale przede wszystkim po to, aby uniknąć szkodliwych bakterii i zanieczyszczeń.  Podczas prania ważne jest zarówno to z czym, jak i w czym upierzemy nasze ubranie. Dowiedz się, jak bezpiecznie myć i dezynfekować odzież medyczną w domu, aby na co dzień wyglądała lepiej i służyła Ci przez długie czasy.

Jak dezynfekować odzież medyczną?

Ze względu na charakter pracy opieki medycznej narażenie na infekcje bakteryjne i wirusowe jest nieuniknione. W związku z tym Twoje ubrania medyczne będą wymagać dezynfekcji. Choć zarażenie przez dotykanie tych ubrań zdarza się bardzo rzadko, dobrze jest trzymać zabrudzone ubrania w oddzielnym miejscu aż do czasu ich wyprania. Pod żadnym wypadkiem nie trzymaj ich razem z resztą Twojego codziennego prania. Odzież medyczna dzięki procesowi czyszczenia jest całkowicie bezpieczna tylko po umyciu. Jeśli przed wyjściem z pracy przebierasz się zwykle w swoje codzienne ubranie, weź ze sobą plastikową torbę strunową. Użyj jej, aby zabezpieczyć brudną odzież, aż nadejdzie czas na pranie. Jeśli ktoś w Twoim domu ma słaby układ odpornościowy i zajmuje się praniem zachęć go koniecznie do noszenia jednorazowych rękawiczek. Poproś go też, aby także zawsze trzymał pranie z dala od swojej twarzy. W innym wypadku nie pozwól mu zbliżać się do rzeczy, ponieważ jest to wysoce niebezpieczne.

Chcesz, aby Twój fartuch medyczny był zawsze schludny i śnieżnobiały? Podczas dezynfekcji korzystaj ze specjalnych przeznaczonych do tego środków piorąco-dezynfekujących, które w odpowiedni sposób pozwolą usunąć z odzieży wszystkie niebezpieczne bakterie i mikroorganizmy. Białe ubrania bawełniane można zdezynfekować dodając do cyklu prania wybielacz chlorowy (podchloryn sodu). Są one bardzo skuteczne w usuwaniu uporczywych plam z białych tkanin. Wybielacz chlorowy należy wlać do specjalnego dozownika w pralce lub rozcieńczyć wodą przed dodaniem go do bębna pralki. Pamiętaj, aby nigdy nie wylewać wybielacza bezpośrednio na odzież, bo może on wejść w kontakt z odzieżą i potencjalnie zniszczyć ją, czego z pewnością bardzo byś nie chciał.

Uwaga: wybielacze na bazie tlenu (takie jak OXYDOO, EKOMAMA czy PUER) nie zapewniają właściwości dezynfekujących, gdy są używane podczas prania w domu.

Do innych rodzajów tkanin i kolorowych ubrań należy użyć środka dezynfekującego na bazie oleju sosnowego, który działa skutecznie zarówno w gorącej, jak i ciepłej wodzie. Należy go dodać do ubrań przed rozpoczęciem cyklu prania. Jednak pamiętaj, że aby produkt był skuteczny, musi zawierać co najmniej 80% olejku sosnowego. Niestety nie jest to popularny typ produktów w Polsce i wymagałby sprowadzenia lub zakupienia w sklepie z chemią zagraniczną.

Inną alternatywą dla dezynfekcji kolorowej odzieży medycznej jest fenolowy środek dezynfekujący. Środek dezynfekujący marki Lysol jest dostępny w większości sklepów w każdym kraju. Fenolowe środki dezynfekujące można dodawać do wody piorącej lub też do płukania, jeśli woda do płukania jest ciepła. Poprzez regularne pranie z dodatkiem środka dezynfekującego oraz suszenie rzeczy w pralko-suszarce każdy wirus, nawet AIDS, z pewnością zostanie zabity.

fioletowy damski komplet medyczny

Jak usunąć różnego rodzaju plamy – sprawdzone sposoby

Plamy na Twojej odzieży mogą być wielkim problem w pracy medyka z racji jej specyfiki, ale są niestety również jej elementem nieodłącznym. Cały personel od chirurgów, przez lekarzy aż po pielęgniarki – narażeni są na różnego pochodzenia plamy i zabrudzenia. Aby czyszczenie w domu zawsze było skuteczne, warto jest się dowiedzieć jak je poprawnie usunąć. Zrób to zanim przystąpisz do prania, bo przypadku plam tego rodzaju liczy się przede wszystkim natychmiastowa reakcja. Do innych z powodzeniem dostosujesz odpowiednie im sposoby, ale jodyna albo krew potrafią być prawdziwym utrapieniem dla każdej osoby, która choć raz jej doświadczyła. Oto niektóre z najczęściej występujących plam medycznych i sposoby ich usuwania.

Plamy z krwi

Usuwanie plam z krwi to zawsze wymagający przypadek. Pamiętaj, aby zawsze zaczynać od namoczenia ubrania w zimnej wodzie. Gorąca woda wbije białka krwi głębiej w tkaninę, co za tym idzie utrudni ich trwałe usunięcie. Nigdy nie używaj w tym celu zwykłego mydła. Zamiast tego po spłukaniu jak największej ilości krwi z włókien tkaniny (włóż tkaninę pod stały strumień zimnej wody) wetrzyj w nią trochę silnego detergentu do prania. Doskonale sprawdzi tu się środek taki jak Persil, który zawiera niezbędne enzymy do „rozszczepienia się” krwawej plamy. Pozwól detergentowi działać przez 5 do 10 minut, a następnie upierz swoje ubranie jak zwykle.

Wymioty, mocz i kał

Wymioty, mocz i kał to również plamy białkowe, więc należy je najpierw spłukać zimną wodą. Kolejnym krokiem będzie usunięcie wszelkich ciał stałych z odzieży za pomocą szpatułki lub krawędzi jednorazowej łyżki lub noża. Nigdy nie pocieraj ubrania szmatką, ponieważ brud tylko wniknie głębiej w tkaninę. Ponownie spłucz pod strumieniem zimnej wody swoje ubranie a przed praniem zastosuj silnie działający detergent. Aby zmniejszyć nieprzyjemny zapach, dodaj do wody do prania 1/2 szklanki sody oczyszczonej.

Maści

Maści są to plamami na bazie oleju, które do usunięcia plam wymagają ciepłej lub gorącej wody. W tym celu usuń pozostałości maści z ubrania tępym narzędziem i zachowaj ostrożność nie trąc o materiał. Następnie nałóż na materiał odrobinę silnego detergentu i pozostaw go, aby działał przez 5 do 10 minut. Ubranie płucz gorącą wodą i umyj tak jak to zwykle robisz.

Leki w płynie

W przypadku leków w płynie to barwnik dodany do nich powoduje największy problem. W celu wyprania ubrania wymieszaj roztwór wybielacza na bazie tlenu i zimnej wody. Zanurz poplamioną odzież i pozostaw ją do namoczenia na co najmniej godzinę albo dłużej nie przekraczając przy tym 8 godzin. Spowoduje to usunięcie barwnika i jednocześnie jest to bezpieczny sposób na usunięcie plamy ze wszystkich kolorów i rodzajów dostępnych tkanin. Po wykonaniu tych czynności ubranie umyj jak zazwyczaj

Jodyna

Najgorszym produktem do usunięcia zdecydowanie będzie jodyna. Zimna woda nie jest skuteczna w usuwaniu plam z jodyny. Rozpocznij więc od namoczenia plamy w ciepłej wodzie o temperaturze około 30°C, do której dodaj produktu do namaczania wstępnego na bazie enzymów lub silnie działającego detergentu i pozostaw odzież w roztworze na około 20 minut. Następnie umyj jak zwykle w ciepłej wodzie z detergentem i wybielaczem na bazie tlenu, aby usunąć pozostałe przebarwienia. Jeśli plama pozostanie zmieszaj świeży roztwór wybielacza na bazie tlenu z letnią wodą. Zanurz całą odzież i pozostaw ją do namoczenia przez na najmniej 4 godziny lub najlepiej na całą noc, a następnie wypierz jak zwykle. W razie potrzeby czynność powtórz.

Wczytywanie...