Długie dyżury to stały element życia każdej pielęgniarki czy lekarza. Zmiany w pracy trwają zazwyczaj kilkanaście godzin i różnią się w zależności od zakresu wykonywanych obowiązków. Najczęściej personel medyczny zaczyna od odprawy, następnie przechodzi do obchodów i przygotowywania skierowań czy wypisów. Skrupulatnie rozpisany grafik odgrywa istotną rolę w utrzymaniu funkcjonowania placówki na najwyższym poziomie.

Dzięki dyżurom szpitalnym lekarze są w stanie szybko reagować na pilne przypadki i stale kontrolować sytuację na salach.
Niemniej jednak długie godziny w ciągłym ruchu i stresie mogą okazać się nieco przytłaczające, szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z medycyną. Odpowiednie przygotowanie jest w tym wypadku kluczem do sukcesu.

Dobre nastawienie to podstawa

Przed rozpoczęciem zmiany w szpitalu warto stale przypominać sobie o naszych celach i zadaniach. Praca w szpitalu jest wyjątkowa i wiąże się z ratowaniem ludzkiego życia. Nawet technik w szpitalu ma realny wpływ na stan chorych przebywających na salach. W drodze do placówki ochrony zdrowia starajmy się wizualizować nowy dzień w pracy jako możliwość rozwoju i okazja do pokonania nowych przeszkód, które stale nas umacniają.

Motywacja do działania jest niezastąpiona i może wynikać np. ze współczucia czy troski o pacjentów. Przed wyjściem znajdź też czas na relaks, odpoczynek i odprężenie. Można wykorzystać wyciszyć swoje myśli przy medytacji, jodze lub ćwiczeniach oddechowych. Długi, nawet nocny dyżur nie musi być nieprzyjemnym doświadczeniem. Każdego dnia pokazuj swoje zaangażowanie i serce wkładanie w wykonywanie codziennych obowiązków.

Co zabrać ze sobą na dyżur?

Długie dyżury w szpitalu to wyzwanie, któremu muszą stawić czoła wszyscy pracownicy medyczni. Odpowiednie przygotowanie okazuje się niezbędne. Niezależnie od tego, czy jesteś lekarzem, pielęgniarką, czy też członkiem personelu medycznego, musisz pamiętać o kilku istotnych rzeczach, które warto zabrać ze sobą do szpitala.

1. Posiłek

Większość szpitali nie oferuje posiłków dla pracowników. Musisz stale pamiętać o przygotowaniu zestawu, który utrzyma Cię na nogach przez kilkanaście godzin i zapewni Ci energię niezbędną do wykonywania codziennych obowiązków. Oczywiście, niekiedy ilość interwencji czy nagłych wypadków uniemożliwia spokojne jedzenie o regularnych porach. Pamiętaj jednak, że jedzenie to paliwo dla organizmu, a Ty potrzebujesz go do funkcjonowania na najwyższych obrotach.
Warto postawić przede wszystkim na świeże, zdrowe produkty.

Niezależnie od tego, czy jesteś kierownikiem oddziału, lekarzem czy pielęgniarką powinieneś mieć świadomość, że dieta odgrywa kluczową rolę w zachowaniu dobrego zdrowia. Zamiast zjadać paczkę chipsów lub słodyczy wybierz swoje ulubione owoce albo przekąski wykonane samodzielnie w domu. Możesz śmiało przygotować sałatkę lub klasyczne, kolorowe kanapki.

Jeśli masz jakieś wątpliwości co do tego, co zabrać ze sobą na dyżur, weź ze sobą termos z zupą lub zapiekankę. Zupa jest zawsze świetnym posiłkiem, który można łatwo i szybko przygotować ze składników, które każdy znajdzie w kuchennych szafkach. Zapiekanka z kolei dostarczy nam węglowodanów – głównego źródła energii w diecie. Do tego dobrym pomysłem jest wybór jogurtów, batonów energetycznych i innych produktów mlecznych bogatych w wapń i inne składniki odżywcze. Staraj się przy tym unikać przetworzonych produktów przepełnionych tłuszczem i cukrem.

2. Wygodne obuwie

Każdy pracownik służby zdrowia, który chociaż raz był na dyżurze wie, jak ważny okazuje się wybór dobrego obuwia. Jakie buty najlepiej sprawdzą się w takich warunkach? Zacznijmy od technicznych aspektów. W szpitalu musisz czuć się przede wszystkim komfortowo i swobodnie – w przeciwnym razie szybko poczujesz zmęczenie, spadek energii i trudno będzie Ci wykonywać codzienne obowiązki. Wybierz buty, które będą idealnie dopasowane rozmiarowo i nie będą uciskać Twoich stóp. Pod żadnym pozorem nie przychodź z nową, nietestowaną parą. Takie rozwiązanie może się skończyć obtarciami i bolesnymi odgnieceniami.
Ważne jest także, aby nasze obuwie było wytrzymałe. Musi ono wytrzymać wielogodzinne stanie na nogach i długie obchody w godzinach pracy. W zależności od wykonywanych obowiązków

Twoje buty mogą być poddawane dodatkowym procesom czyszczącym. Dla przykładu chirurdzy oddają obuwie do sterylizacji w wysokiej temperaturze. Cały proces przypomina odkażanie np. narzędzi wykorzystywanych przy pracy z chorymi. Higiena okazuje się niezwykle ważna, dlatego wybierz buty, które nie będą zbierały dodatkowych zabrudzeń między naszywkami czy wytłoczeniami.

Nie ma wielu wymogów co do stylu, jaki powinieneś nosić, ale ważne jest, aby Twoje buty były profesjonalne i pasowały do Twojej pracy. Nie musisz decydować się na formalne rozwiązania, ale masywne obuwie w neonowych kolorach lepiej zostaw w domu.

3. Komfortowy strój

Każdy pracownik sektora zdrowia stawia na wygodne scrubsy w różnych kolorach. To bezpieczne i klasyczne rozwiązanie, które sprawdza się na nawet na najintensywniejszym dyżurze. Dopasowana bluza medyczna okazuje się też bardzo praktyczna – umożliwia pełną swobodę ruchów przez cały czas. Spodnie zazwyczaj dobierane są do kompletu i w zależności od preferencji mogą różnić się od siebie krojem. Ostatnio ogromną popularnością cieszą się joggery. Pielęgniarki czy lekarze chwalą sobie również modele w stylu Yoga. Zadbaj również o obecność kieszeni, które umożliwią przechowywanie niezbędnych urządzeń i narzędzi potrzebnych do pracy.

Podsumowanie

Praca na oddziale nie należy do najłatwiejszych. Dyżury są długie, wyczerpujące i często wymagają od pracowników ogromnego samozaparcia. Odpowiednie nastawienie i przygotowanie może znacznie ułatwić wykonywanie codziennych czynności w pracy. Pamiętaj o właściwym odżywianiu i częstych, małych posiłkach w przerwie. Możesz dodawać sobie energii swoimi ulubionymi przekąskami, takimi jak np. batony energetyczne. Niemniej ważny okazuje się wybór komfortowego obuwia i stroju medycznego, który zapewni nam komfort i wygodę nawet przez całą dobę.

Wczytywanie...