Kiedy wreszcie nadchodzi upragniony moment, w trakcie bardzo trudnych studiów, na prawdziwy kontakt z medycyną, pacjentami, dla każdego studenta jest to niezwykle ważna chwila. Medycyna od praktycznej strony, obchody, zabiegi, dołączenie do grupy pracujących już lekarzy – to wszystko wymaga pokazania się od najlepszej, profesjonalnej strony. W tym zawodzie niezbędny jest określony strój. Stażysta pomimo braku doświadczenia powinien wyglądać profesjonalnie, tak jak wymagają od niego zwierzchnicy uczelni i szpitala, doda mu to pewności siebie. Jak właściwie ubrać się na praktykę do szpitala? Idealnie skompletowany strój to ważny element pracy lekarza.

Dress code w szpitalach i branży medycznej

Przedstawicieli wielu zawodów można poznać po ich strojach. Policjanci, czy strażacy mają swoje mundury, podobnie jak przedstawiciele firm np. produkcyjnych, którzy najczęściej ubrani są tak samo w swoje służbowe uniformy. Podobnie wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o lekarzy, czy pielęgniarki – ich także można poznać po odpowiednich strojach. Strój w branży medycznej jest ściśle określony wymogami. Studenci swoje praktyki rozpoczynają już po pierwszym roku studiów. W trakcie całego toku studiów odbywają wiele różnorodnych praktyk w szpitalu na niemal wszystkich oddziałach, przychodniach przyszpitalnych, czy na pogotowiu.

W przypadku kształcenia się na pielęgniarkę praktycznej strony medycyny jest jeszcze więcej – pielęgniarki niemal połowę, czasu nauki spędzają w szpitalach i przychodniach. Studia pielęgniarskie to praktyczna strona nauki także w trakcie roku akademickiego. Ważne, żeby podczas tych stresujących dni, które spędzane są z pacjentami, kiedy dopiero uczymy się i zawieramy znajomości z doświadczonym personelem medycznym pokazać się od jak najlepszej strony, od pierwszych dni jako profesjonaliści. Założenie odpowiedniej odzieży medycznej jest niezwykle ważne także z jeszcze jednego powodu. Stażyści, którzy ubierają certyfikowaną odzież medyczną, mogą poczuć się częścią zespołu medyków już pracujących w szpitalu, mogą zintegrować się z zespołem, co znacznie ułatwia odnalezienie się w nowej sytuacji i poczuciu się jednym z nich.

Na co zwrócić uwagę, wybierając odzież medyczną na praktyki w szpitalu?

Odpowiedni strój podczas odbywania praktyk jest wymogiem. Jego szczegóły określone są najczęściej przez regulamin wewnętrzny uczelni. Obostrzenia dotyczą studentów kierunków pielęgniarskich, jak i lekarskich. Często stosowaną praktyką wśród studentów kierunków medycznych jest wspólne zamówienie strojów do pracy z pacjentami. Wtedy odzież medyczna, którą zamówią, jest identyczna, albo bardzo podobna, a do tego na pewno spełnia wszystkie wymogi, jakie nakładane są przez władze. Dzięki takiemu samemu ubiorowi, pracownicy szpitala bardzo szybko będą mogli dokonać identyfikacji stażystów, co znacznie usprawnia koordynację pracy całego szpitala.

Kiedy studenci medycyny, czy pielęgniarstwa mają za sobą pierwsze praktyki, otrzymują możliwość kompletowania swojej garderoby medycznej według własnego gustu (nadal jednak według ściśle określonych szpitalnych standardów). Co istotne w takim przypadku odzież nie musi być już identyczna, jak innych współpracowników. W ten sposób każdy medyk otrzyma możliwość indywidualnego doboru odzieży medycznej, która najbardziej mu odpowiada pod każdym względem – koloru, fasonu, czy tkanin, z której jest zrobiona.

Must have czyli bluza medyczna + spodnie

Dawniej skompletowanie odzieży medycznej ograniczało się do zakupu fartucha. Rozwiązanie to nie było do końca dobrze sprawdzające się w praktyce, nie było wygodne. Współczesne stroje medyczne to najczęściej komplet, na który składają bluzy medyczne i spodnie medyczne. Odzież medyczna, która produkowana jest obecnie, cechuje się wygodą oraz wysokimi walorami estetycznymi. Dostępne są różne fasony, kolory, wzory. Lekarze i pielęgniarki odbywają długie dyżury w szpitalach, przez co właściwe dobrana, wygodna odzież medyczna jest niezwykle istotna, ponieważ dzięki niej komfort pracy lekarza ulega znacznemu polepszeniu. Pozwala to całkowicie skupić się na wykonywanych obowiązkach, bez niepotrzebnego odwracania uwagi dyskomfortem. Strój składający się z dwóch części daje swobodę ruchów. Do tego różnorodne fasony obu tych elementów pozwalają dobrać najkorzystniejszy dla siebie.

Miękkie materiały bardzo dobrze układają się nie sylwetce, przez co podkreślają wszystkie jej atuty. Duży paleta kolorów, wzorów, czy niepowtarzalne bluzy medyczne we wzorki, dają ogromną w zasadzie nieograniczoną możliwość wyboru i stworzenia zestawu idealnie pasującego do preferencji przyszłego lekarza, czy pielęgniarki. Feeria barw i wzorów może pozytywnie wpływać nie tylko na samopoczucie noszącego go lekarza, lecz także na poprawienie nastrój wśród pacjentów. Bluza medyczna damska, czy spodnie medyczne męskie mogą być kolorowe, wygodne oraz uszyte w takim  fasonie, w którym konkretni medycy czują się i wyglądają najlepiej. Dlatego podczas przymiarek strojów medycznych lekarze, czy pielęgniarki powinni ruszać się, wykonać wymachy rąk i nóg, schylić – tylko w ten sposób można z całą pewnością określić, czy w danym zestawie na dłuższą metę będzie można czuć się komfortowo i wygodnie. Ubrania medyczne nie powinny być obcisłe ani za luźne bardzo ważny jest prawidłowy dobór rozmiaru. Jeżeli chodzi o tkaniny, z których wykonane są ubrania dla przedstawicieli branży medycznej najlepiej, jeżeli są to mieszanki włókien naturalnych oraz syntetycznych. Odpowiednie proporcje pozwolą zapewnić niezbędną wymianę powietrza, przy tym nie gniotą się do tego są niezwykle wytrzymałe.

Jakie wybrać obuwie na praktyki w szpitalu?

Dyżur lekarza, czy pielęgniarki jest długi. Oprócz odzieży medycznej podczas wielogodzinnego dyżuru, w trakcie którego medycy spędzają wiele czasu na nogach niezwykle ważny jest dobór właściwego obuwia. Najczęściej wybieranymi przez lekarzy obuwiem są „clogi”. Ten typ obuwia to półbuty wykonane z pianki, ich przód jest zabudowany, natomiast tył zakończony jest tylko paskiem. Takie rozwiązanie zapewnia wygodę, ochronę dla palców i tak niezbędny przewiew. Komfort długiego przebywania w tego typu obuwia zapewnia przede wszystkich ich waga, te buty są niezwykle lekkie, przez co niemal nieodczuwalne na stopach. Co ważne buty tego typu są także antypoślizgowe, co w pracy lekarza jest wymagane i niezwykle ważne.

To, co mamy na sobie może znacznie ułatwiać nam pracę, zapewniać swobodę ruchów, właściwy przewiew. Dla każdego z nas istotne jest także to, jak się prezentujemy, jak wyglądamy. Lekarze, pielęgniarki, cały personel medyczny jest niezwykle ważną grupą zawodową, ratowanie życia, zdrowia pacjentów jest godne podziwu. Medycy w szpitalach, przychodniach spędzają ogromną część swojego życia warto zatem zadbać, aby w tym czasie odpowiednie ubranie zapewniało wygodę i nienaganny wygląd. Na szczęście współczesna odzież medyczna wykonywana jest w taki sposób, że spełnia oba kryteria komfort i dobry wygląd mogą iść w parze, nie trzeba iść na kompromis w żadnej kwestii.

Wczytywanie...