Fartuch medyczny to obowiązkowy element garderoby większości pracowników placówek medycznych. Noszą je nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale też pracownicy salonów kosmetycznych. Obecnie na rynku istnieje wiele wariantów fartuchów lekarskich i kosmetycznych o różnych krojach i kolorach. Jak więc wybrać idealny fartuch medyczny lub kosmetyczny, który spełni swoje zadanie w pracy, a jednocześnie będzie dobrze się prezentować? Podpowiadamy czym kierować się przy wyborze fartucha medycznego zarówno dla medyków, jak i pracowników w branży beauty.

W jaki zawodach jest potrzebny fartuch medyczny? 

Fartuch medyczny to nieodłączny element stroju służbowego w wielu placówkach medycznych. Jednak nie tylko medycy noszą fartuchy ochronne każdego dnia w pracy. Poza lekarzami i pielęgniarkami do noszenia fartuchów są również zobowiązani:

  • pracownicy szpitala (w tym salowi, sanitariusze, itp.)
  • laboranci,
  • farmaceuci,
  • dentyści,
  • pracownicy gabinetów z branży beauty.

Fartuch lekarski – zastosowanie 

Fartuch lekarski służy medykom przede wszystkim jako odzież ochronna. Fartuch to rzecz niezbędna w pracy w szpitalu, ponieważ stanowi zabezpieczenie, pomaga zachować na dłużej higienę, a także gwarantuje schludny wizerunek w pracy. Odpowiedni fartuch medyczny powinien spełniać podstawowe funkcje, jakimi są:

Ochrona

Lekarze i pielęgniarki są każdego dnia narażeni na kontakt z wirusami i bakteriami. Bliski kontakt z pacjentami zwiększa ryzyko zarażenia się i złapania infekcji. Fartuch lekarski, który zakrywa ciało i odzież wierzchnią stanowi najważniejszą barierę ochronną dla personelu medycznego. Podczas badania lekarskiego fartuch zabezpiecza również ciało pacjenta przed zahaczeniem o strój lekarza.

Higiena

Fartuch medyczny pomaga lekarzom zachować odpowiedni poziom higieny, chroniąc przed zanieczyszczeniem. Profesjonalne fartuchy medyczne są wykonane z odpowiednich materiałów, które zabezpieczają przed przeniknięciem drobnoustrojów, nawet podczas zabrudzenia wydzieliną pacjenta.

Profesjonalny wizerunek

Fartuch to integralna część wizerunku lekarza, który jest wizytówką każdego pracownika ochrony zdrowia. Fartuch nie tylko zapewnia medykom schludny wygląd, ale też podkreśla ich profesjonalizm i pomaga wzbudzić zaufanie pacjentów.

Jak wybrać fartuch medyczny dla lekarza? 

Najczęściej szpitale zapewniają dostęp do fartuchów medycznych dla całego personelu medycznego. Jednak coraz częściej odchodzi się od wizerunku lekarza w tradycyjnym białym fartuchu. Obecnie medycy mają dużą dowolność wyboru fartuchów w wielu krojach i wariantach kolorystycznych.

Rodzaj

Wyróżniamy odzież medyczną codziennego użytku oraz fartuchy medyczne jednorazowego użytku. Jednorazowe fartuchy są wykonane z tworzywa sztucznego i najczęściej służą jako ochrona dla chirurgów podczas operacji, czy dla rodzin pacjentów podczas odwiedzin. Z kolei fartuch wielokrotnego użytku powinien być wykonany z trwałego materiału. Dzięki temu wytrzyma wysokie temperatury prania, a także będzie odporny na uszkodzenia mechanicznie.

Krój

Męskie i damskie fartuchy medyczne posiadają najczęściej długie rękawy, aby skutecznie  zabezpieczyć przedramiona podczas wykonywania codziennych obowiązków w szpitalu. Często fartuchy lekarskie są długie, tak by ochronić jak największy obszar ciała lekarza, przez co przypominają płaszcze. Lekarskie fartuchy mogą różnić się sposobem zapinania. Istnieją fartuchy z zapięciem na guziki lub fartuchy zasuwane na zamek błyskawiczny.

Fartuch Medyczny Męski Slim Fit – COLTON

Kolor

Najbardziej tradycyjny fartuch lekarski to ten w kolorze białym. To klasyczny wybór, który gwarantuje schludny i estetyczny wygląd w pracy. Z kolei kolorowy fartuch medyczny sprawdzi się szczególnie w pracy lekarza rodzinnego lub pediatry. Kolory, wzorki czy wesołe nadruki pomogą wzbudzić sympatię najmłodszych pacjentów. Warto pamiętać też, że w niektórych zawodach medycznych istnieją konkretne wymogi co do kolorów fartuchów, które są z góry narzucone. Przykładowo kolor czerwony jest zarezerwowany dla ratowników medycznych, a zielony dla chirurgów.

Wczytywanie...