Wygodne buty odgrywają ogromną rolę w codziennej pracy pielęgniarek. Ciągłe chodzenie oraz długie godziny pracy to duże obciążenie dla nóg, co może skutkować problemami z kręgosłupem lub innymi schorzeniami. W tym artykule przedstawimy, czym powinno charakteryzować się komfortowe i użyteczne obuwie medyczne dla pielęgniarek. 

Dlaczego warto zadbać o profesjonalne obuwie medyczne w zawodzie pielęgniarki?

O profesjonalne obuwie medyczne wśród personelu Ochrony Zdrowia powinni zadbać nie tylko lekarze, ale też pielęgniarki. Konsekwencje źle dobranego obuwia to nie tylko obtarcia lub odciski, ale również znacznie poważniejsze problemy zdrowotne. Warto zdecydować się więc na obuwie medyczne, które stanie na wysokości zadania i spełni swoją rolę w codziennej pracy pielęgniarek. Profesjonalne obuwie medyczne zagwarantuje: 

  • Bezpieczeństwo w miejscu pracy

Częste mycie podłóg lub śliska nawierzchnia to jedne z czynników, które utrudniają pracownikom medycznym szybkie poruszanie się. Jedynie odpowiednie obuwie medyczne z antypoślizgową podeszwą, które zniweluje ryzyko poślizgnięcia się czy upadku sprawdzi się w trudnych warunkach szpitalnych. 

  • Utrzymanie prawidłowej postawy ciała

W pracy pielęgniarki są najczęściej narażone na obciążenie stawów i problemy z kręgosłupem. Niewygodne buty mogą być przyczyną potęgującego się bólu kolan czy pleców. Dlaczego tak się dzieje? Jeśli stopy znajdują się w niewygodnej pozycji, reszta ciała również przybiera nieprawidłową postawę. Dobrze dopasowane buty medyczne odciążą stawy i pomogą uniknąć problemów z kręgosłupem. 

Profesjonalne obuwie pielęgniarskie – najważniejsze cechy

Buty medyczne to podstawa stroju służbowego każdej pielęgniarki. Ważne, aby były one użyteczne w pracy w szpitalu lub przychodni, a jednocześnie prezentowały się modnie. Podczas poszukiwania idealnych butów medycznych warto pamiętać, czym wyróżnia się profesjonalne obuwie pielęgniarskie na tle innych butów. Oto cechy, po których poznasz dobre obuwie medyczne:

Wygodne 

Buty medyczne są skonstruowane tak, by zmniejszać nacisk na stopy podczas poruszania się. Specjalistyczne obicie stanowi wsparcie dla stóp i zwiększa komfort chodzenia. Zwróć uwagę, czy dany model jest wyposażony w elementy, które zapewniają wygodę dla stóp, np. wkładki żelowe lub piankowa warstwa.

 

Stabilne 

Praca pielęgniarki wymaga ciągłego ruchu, dlatego odpowiednie obuwie medyczne dla pielęgniarek to takie, które zapewnia stabilizację. Najlepiej sprawdzą się buty z odpowiednim wsparciem dla śródstopia. Pomoże to wyeliminować dyskomfort odczuwany podczas długich godzin chodzenia lub stania w niewygodnej pozycji podczas dyżurów.

Amortyzujące 

Dzięki grubej podeszwie obuwie medyczne daje stopom dodatkowe wsparcie podczas kontaktu z twardą powierzchnią. Podczas chodzenia pięty narażone są na działanie siły powstającej przy kontakcie z podłożem. Profesjonalne buty medyczne mają specjalne wkładki, które amortyzują siłę nacisku.

Łatwe w czyszczeniu 

W pracy pielęgniarki są narażone na częste zabrudzenia substancjami chemicznymi lub płynami ustrojowymi podczas kontaktu z pacjentami. Dobre obuwie medyczne musi być więc wykonane tak, by bez trudu można je było wyczyścić. Buty pielęgniarskie powinny być wykonane z wytrzymałego tworzywa, które nie ulegnie zniszczeniu pod wpływem mocnych środków do dezynfekcji.

Przepuszczające powietrze

Obuwie medyczne powinno być wykonane z oddychających materiałów, aby odprowadzać pot z wnętrza buta. Profesjonalne obuwie medyczne charakteryzuje się wysokim stopniem pochłaniania wilgoci, co zapobiega namnażaniu się drobnoustrojów. Nieodpowiednie obuwie może prowadzić do powstania grzybicy stóp lub przeniesienia infekcji z przychodni.

Dopasowane 

Buty medyczne nie mogą być zbyt ciasne, ani zbyt luźne. Tylko odpowiednio dopasowane obuwie służbowe spełni swoją rolę w pracy w placówce medycznej. Pamiętaj więc, żeby przed zakupem dokładnie zmierzyć stopę i sprawdzić tabelę wymiarów na stronie producenta.

Funkcjonalne

Obuwie pielęgniarskie jest skonstruowane tak, aby poprawić komfort pracy personelu medycznego. Buty medyczne posiadają specjalne wgłębienia, dzięki czemu dopasowują się do każdej stopy. Podczas wyboru obuwia pielęgniarskiego warto zwrócić uwagę na to, czy zakrywa ono palce. Zabudowane buty ochronią stopę przed uszkodzeniami i czynnikami zewnętrznymi.

Stylowe 

Obuwie medyczne dla pielęgniarek może być atrakcyjne i podkreślać kobiecy styl. Wiele Pań decyduje się na wersje butów medycznych w różnych kolorach lub wzorach. Poza standardową bielą, ciekawą propozycją mogą okazać się buty w barwach różu, turkusu, lub w kwiatowe wzory.

 

Buty medyczne dla pielęgniarek – przegląd modeli

Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów butów medycznych. W zależności od wykonywanych obowiązków, oczekiwania wobec butów medycznych mogą być różne. Warto więc zapoznać się z różnymi modelami i wybrać taki, który będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb. Oto najpopularniejsze fasony obuwia medycznego dla pielęgniarek: 

  • Chodaki lub drewniaki medyczne – to bardzo wygodny rodzaj butów medycznych, które przepuszczają powietrze i wspomagają utrzymanie prawidłowej postawy ciała.
  • Obuwie medyczne typu slip-on – to wsuwane buty medyczne, które gwarantują całkowity komfort poruszania się.
  • Klapki lub sandały medyczne – są wygodne i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, co sprawia, że to idealna propozycja na lato.
  • Sznurowane obuwie medyczne – są to lekkie buty o sportowym charakterze, które dzięki swojej elastyczności dopasowują się do kształtu każdej stopy.

Wygodne i stylowe obuwie pielęgniarskie – wybierz fason odpowiedni dla siebie

W pracy pielęgniarki dobrej jakości obuwie to podstawa. W ciężkich warunkach szpitalnych zwykłe buty mogą zbyt szybko ulec zniszczeniu. Warto więc od razu wybrać profesjonalne obuwie medyczne, które jest wykonane z wysokiej jakości trwałych materiałów i zapewni odpowiedni komfort pracy. Pozostaje jedynie wybrać dla siebie odpowiedni model, kolor i wzór.

 

Wczytywanie...