Chirurgia jest dziedziną medycyny, która polega na wykonywaniu operacji i innych zabiegów medycznych w celu leczenia chorób i urazów. Chirurg przeprowadza operacje i inne procedury, które są fizycznie ciężkie, wymagają wiedzy oraz umiejętności. Lekarz ten musi mieć odpowiednie wykształcenie i doświadczenie, aby wykonywać zawód w sposób bezpieczny i skuteczny. Musi on również znać się na narzędziach i technikach chirurgicznych. Jego praca może również obejmować wykonywanie procedur diagnostycznych, wytyczne dotyczące leczenia i prowadzenie dokumentacji pacjenta. Strój medyczny chirurga jest bez wątpienia jednym z jego znaków rozpoznawczych. Odzież ta charakteryzuje się kilkoma ciekawymi elementami, z których każdy okazuje się niezwykle istotny w momencie ratowania ludzkiego życia.

Biały czepek medyczny

Koniec ery białego fartucha – dlaczego chirurdzy wybierają odcienie zieleni i niebieskiego?

Jeszcze niewiele ponad sto lat temu strój chirurgiczny składał się z jednolitego białego fartucha, białych spodni i butów oraz rękawiczek i chirurgicznej czapki w tym samym kolorze. Ubranie było niezbędne do zapobiegania przenoszenia się drobnoustrojów między pacjentem a lekarzem. Niewątpliwie, ówczesny uniform medyczny spełniał funkcje estetyczne – był niezwykle staranny, schludny i czysty. Rewolucja nastąpiła jednak już w latach 20 ubiegłego wieku. Wtedy to chirurdzy zaczęli masowo odmawiać występowania w stroju tego typu. Wiązało się to właśnie z jasnym kolorem, który w trakcie zabiegów okazywał się całkowicie niepraktyczny.

W mocno oświetlonych salach przenoszenie wzroku z ciemnego koloru krwi na innych lekarzy okazywał się bardzo męczący. Szybkie ruchy gałek ocznych skutkowały powstawaniem tzw. „smug” na obrazie. Lekarze skarżyli się na odbijające się od ubrań kolegów promienie światła, które dekoncentrowały i utrudniały wykonywanie cięć. Najlepszym rozwiązaniem okazały się stroje w odcieniach zieleni i niebieskiego. Kolory przeciwstawne do czerwonego umożliwiły lekarzom lepszą koncentracje, która z kolei zmniejszała ryzyko błędów.

czepek medyczny szary

Życie na bloku operacyjnym

Stroje chirurgiczne są obowiązkowe nie tylko dla chirurgów, ale i dla lekarzy i innych pracowników służby zdrowia, którzy pracują w salach operacyjnych. Są one ważnym czynnikiem w dążeniu do czystości i bezpieczeństwa przy inwazyjnych zabiegach. Stroje chirurgiczne składają się z kilku warstw materiału, które chronią skórę pracowników służby zdrowia i pacjentów przed zakażeniami.

Podstawowe elementy to oczywiście spodnie i bluza medyczna. Obie części muszą być świetnie dopasowane – za duże ubrania utrudniają pracę, za małe z kolei krępują ruchy. Co ciekawe, wybrać można zarówno wersję z długim, jak i z krótkim rękawem. Kolejna warstwa to poliestrowy fartuch lub peleryna. Ubranie zabezpiecza przed zabrudzeniami i przenikaniem płynów. Przy bardzo inwazyjnych zabiegach, z dużym prawdopodobieństwem krwotoku wykorzystuje się ochronę z włókniny SMMS, która charakteryzuje się najlepszymi właściwościami hydrofobowymi. Lekarz wykonujący operację jest też wyposażony w maskę chirurgiczną. Ta wykonana z dobrego materiału jest w stanie filtrować nawet mikroskopijne cząsteczki zwane pyłem bakteryjnym. Maski są często noszone w komplecie z okularami ochronnymi. Sztuczna bariera chroni oczy przed wirusami.

Ostatnim elementem są czepki chirurgiczne, które nie dopuszczają do roznoszenia się zanieczyszczeń. Strój chirurgiczny powinien być bezwzględnie czysty i wolny od jakiegokolwiek kurzu. Ponadto odzież musi być wymieniane w odpowiednim czasie, aby zapobiec ewentualnym zakażeniom.

Obuwie, które nie utrudnia pracy

Wybór obuwia dla każdego pracownika służby zdrowia może przysporzyć wiele problemów. Praca w szpitalu jest niezwykle ciężka – wymaga ciągłego ruchu i szybkich reakcji.
Obuwie na sale operacyjne okazuje się być jednak szczególne istotne. Ta część stroju chirurga jest niekiedy bagatelizowana i sprowadzana do roli dodatku. Nic podobnego! Okazuje się, że buty mają realny wpływ na samopoczucie lekarzy wykonujących zabiegi. Obuwie ma zapewniać komfort przez cały czas pobytu na bloku operacyjnym. Chirurg nie może pozwolić sobie na jakiekolwiek rozproszenie wynikające z dyskomfortu spowodowanego uciskiem palców czy pięty.

Odpowiednio dobrane buty na sale operacyjną są wygodne i idealnie dopasowane. Charakteryzują się antypoślizgową i antystatyczną powłoką odpychającą zanieczyszczenia. Najlepsze modele posiadają liczne certyfikaty jakości. Pamiętajmy też, że buty tego typu poddawane są regularnej sterylizacji w wysokiej temperaturze. Zabieg umożliwia zachowanie najwyższych standardów higienicznych.

Ochrona własna = ochrona pacjentów

Właściwy strój medyczny chirurga okazuje się niezwykle istotny pod względem bezpieczeństwa. Odpowiednio dobrane elementy ubioru mogą ocalić życie pacjentów i uchronić lekarzy od wszelkich zakażeń. Nie bagatelizujmy roli obuwia czy fartucha medycznego. Praktyczne zastosowanie poszczególnych elementów garderoby lekarza powinno iść w parze z wygodą i komfortem noszenia.

Wczytywanie...