Kosmetologia to dziedzina medycyny zajmująca się kompleksową pielęgnacją skóry, włosów i paznokci, a także korektą i modelowaniem twarzy. Obejmuje ona zabiegi wykonywane w salonach i gabinetach kosmetycznych, takie jak mikrodermabrazja, mezoterapia, peelingi skóry i zabiegi z wykorzystaniem technik laserowych. Praca kosmetologa umożliwia stały kontakt z ludźmi, wykonując przy tym profesjonalne i kompleksowe zabiegi w zakresie pielęgnacji skóry całego ciała. Niewątpliwie jedną z największych zalet takiego zatrudnienia jest satysfakcja z pomagania ludziom.

Likwidacja pozornie mało znaczących defektów kosmetycznych klientów może znacząco podnieść ich pewność siebie, a nawet jakość ich życia. Droga do uzyskania tytułu kosmetologa jest oczywiście znacznie prostsza od lekarskiej, dlatego coraz więcej osób decyduje się na kształcenie w tym kierunku. Jak zatem zostać kosmetologiem? Na czym polega przygotowanie się do pracy w tym zawodzie?

Wykształcenie i dyplom niezbędny do pracy

Okazuje się, że kosmetologia jest niezwykle popularnym kierunkiem zarówno na uczelniach medycznych, jak i na niepublicznych uczelniach wyższych. Wiele placówek stale rozszerza program i dokłada coraz to nowe specjalizacje. Najpopularniejsze z nich to wizaż, stylizacja, podologia, trychologia praktyczna, spa&wellness oraz kosmetologia anti-aging. Przed rozpoczęciem kształcenia warto posiadać podparcie w postaci wiedzy chemicznej i biologicznej.

Wiele osób, które już otrzymały dyplom podnosi swoje kwalifikacje dodatkowymi kursami i szkoleniami. Certyfikaty znacznie ułatwiają prace w zawodzie i pozwalają na rozszerzenie wachlarza wykonywanych usług. Pamiętajmy też, że trendy w pielęgnacji skóry cały czas się zmieniają. Kosmetologia wymaga ciągłego doskonalenia swoich umiejętności i nauki nowych technik wykonywania zabiegów.

Dobry kosmetolog wykazuje się rozwiniętym zmysłem estetycznym, dokładnością i poczuciem odpowiedzialności. Niemniej ważne są też zdolności interpersonalne czy komunikacyjne. Osoba pracująca w tym zawodzie może działać w firmach kosmetycznych, laboratoriach badających skuteczność konkretnych produktów oraz gabinetach odnowy biologicznej.

Różnice między kosmetologiem a kosmetyczką

Kosmetolodzy są często błędnie utożsamiani z kosmetyczkami. Te dwa zawody różnią się od siebie przede wszystkim zakresem wykonywanych usług.

Kosmetolog to osoba, która posiada specjalne wykształcenie i jest przygotowana do wykonywania niekiedy dość inwazyjnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zwykle specjalizuje się w mezoterapii, peelingach czy chociażby laserowym leczeniu trądziku. Może też wykonywać złuszczania przy użyciu kwasów. Kosmetyczka z kolei posiada umiejętności i doświadczenie głównie w dziedzinie estetyki. Zajmuje się makijażem, woskowaniem, manicure’em, pedicure’em oraz innymi usługami mające na celu poprawę wyglądu skóry i włosów.

W kręgu zawodów medycznych

Nie ma oficjalnych regulacji dotyczących zakresu działań kosmetologa w dziedzinie pielęgnacji skóry. Niewątpliwie jest to zawód zaliczany do grona medycznych i umożliwia wykonywanie nawet dość skomplikowanych zabiegów. Okazuje się, że kosmetolog jest często darzony większym zaufaniem od chociażby lekarza medycyny estetycznej. Często zgłaszają się do niego osoby z AZS (atopowym zapaleniem skory) czy aktywnym trądzikiem. Pielęgnacja zaproponowana przez specjalistę w tej dziedzinie może znacznie wspomóc leczenie zaproponowane przez dermatologa i przyśpieszyć osiągnięcie oczekiwanych efektów leczenia.

O ile wizyta u kosmetologa na peeling kwasowy jest wspaniałą opcją, o tyle na zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, wypełniaczy czy nici liftingujących należy umawiać się z lekarzem.

Jak przygotować się do pracy? – odpowiedni strój to podstawa

Mówi się, że nie szata zdobi człowieka, ale niektóre zawody wymagają szczególnie estetycznego i schludnego wyglądu. Kosmetolog, który na co dzień prezentuje się w wyprasowanym, a przede wszystkim świeżym i specjalistycznym ubraniu sprawia dużo lepsze wrażenie i wzbudza większe zaufanie wśród klientów.  Praca w tym zawodzie wymaga zaopatrzenia w klasyczny zestaw złożony ze spodni i bluzy medycznej. Taki komplet okaże się niezwykle praktyczną opcją, która umożliwi komfortowe wykonywanie zabiegów wszelkiego typu. Odzież dedykowana do sektora zdrowia nie krępuje ruchów i pozwala na dużą swobodę. Stanowi tym samym zabezpieczenie przed kontaktem z substancjami wykorzystywanymi w pracy. Hydrofobowe materiały skutecznie uniemożliwiają im przeniknięcie do skóry. Klasyczne modele bluz posiadają wszyte kieszenie i zaczepki na identyfikatory. Te z kolei są jednymi z wymaganych elementów stroju w niektórych gabinetach odnowy biologicznej.

Warto postawić na komplet odzieży w tym samym kolorze. Całość prezentuje się wtedy nienagannie i profesjonalnie. Niezależnie od wykonywanego zabiegu należy pamiętać również o środkach ochrony osobistej: jednorazowych rękawiczkach, a niekiedy również czepkach.

Bezpiecznie i higienicznie

Dobry kosmetolog powinien posiadać kompletną wiedzę i doświadczenie w dziedzinie pielęgnacji skóry. Osoba pracująca w zawodzie musi rozumieć potrzeby swoich klientów i stale dążyć do uzyskać od nich precyzyjnych informacji na temat oczekiwanych efektów. Schludny wygląd okazuje się tu równie istotny co aspekty higieniczne.

Wczytywanie...