Zakupienie odpowiedniej odzieży medycznej jest niezwykle ważne dla wszystkich osób zatrudnionych w tejże branży. Istnieją specjalne wymogi, jakie te ubrania muszą spełniać, a wybór różnych wzorów i kolorów odzieży medycznej jest ogromny, co nie ułatwi nam podjęcia decyzji. Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas zakupu takich elementów garderoby, aby były one funkcjonalne i przede wszystkim wygodne.

Charakterystyka odzieży medycznej

Odzież medyczna należy do odzieży specjalistycznej, używanej w wielu różnych obszarach. Uniformy noszone są przez pielęgniarki i lekarzy, co jest ich obowiązkiem. Takie ubrania zazwyczaj wytwarzane są z mieszanki elany oraz bawełny, dzięki czemu pozwalają one skórze oddychać, poza tym nie ulegają zniekształceniu i nie gniotą się, co jest dla nas niezwykle ważne podczas długiego dyżuru.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę w trakcie wyboru ubrania medycznego?

Rodzaj materiału

Jednym z najważniejszych aspektów jest materiał wykonania danej rzeczy. W trakcie naszej pracy będziemy musieli wypełniać wszelakie obowiązki, przy niektórych z nich bardzo łatwo o zabrudzenia. Jako pracownicy służby medycznej zawsze powinniśmy wyglądać schludnie i profesjonalnie, nawet po wielogodzinnym wykonywaniu swoich obowiązków. Warto wybierać ubrania z wysokiej jakości materiałów, które zagwarantują odpowiednią przepuszczalność powietrza i optymalną jego cyrkulację. Dzięki temu w trakcie wykonywania badań czy zabiegów nie będzie nam zbyt gorąco, ubrania zapewnią świetną wentylację, przez co cały czas będziemy czuć się komfortowo. Praca w szpitalu czy przychodni niesie ze sobą narażenie na wysoki poziom stresu, dlatego tak istotna jest przewiewność i chłonność materiału, który z łatwością pochłonie pot.

Wygoda oraz komfort noszenia

Spodnie medyczne czy bluzy medyczne powinny być wygodne w codziennym użytkowaniu. Na ten aspekt wpływa w dużej mierze materiał, z którego wykonane są dane rzeczy. Co ważne, odzież nie może w żadnym razie krępować ruchów, powinna idealnie przylegać do naszej sylwetki, pozwalając na swobodną pracę. Ubrania muszą być lekkie i wygodne, nie mogą się również rozciągać w praniu, spierać czy zbiegać.

Wytrzymałość

Ubrania medyczne muszą także charakteryzować się wysoką trwałością. Nie może dojść do nagłego rozdarcia się bluzy czy spodni, co uniemożliwiłoby wykonywanie dalszych czynności. Odzież dla pracowników służby zdrowia jest szyta z dużą starannością o wszelkie detale, jedynie z wyselekcjonowanych i sprawdzonych materiałów. Wysoką wytrzymałość zapewnia mieszanka włókien naturalnych i syntetycznych. Przed dokonaniem wyboru powinniśmy więc zapoznać się, z czego dokładnie jest uszyta dana rzecz. Wiele produktów wyposażonych jest w specjalne wykończenie antymnące, co znacznie ułatwia prasowanie ubrania.

Funkcjonalność

Bluza medyczna damska czy też męska, ale również fartuchy i inne elementy garderoby zazwyczaj są wyposażone w praktyczne kieszenie. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, gdyż do takich kieszonek bez problemu zmieścimy wszystkie ważne przedmioty, które musimy mieć cały czas przy sobie, czyli stetoskop, pieczątkę, długopis albo telefon komórkowy. Dobrze dobrany strój medyczny musi posiadać jak najwięcej funkcjonalnych kieszeni, które ułatwią pracę.

Kolory oraz wzory

Producenci odzieży medycznej oferują nam wiele modeli ubrań, różniących się od siebie wzorem i kolorami. Kolory są przyporządkowane do danych specjalizacji lekarskich i tym trzeba się kierować przy wyborze. Najczęściej spotykany w medycynie jest zielony uniform, który wybierają lekarze zabiegowi. Kolor czerwony przydzielony jest pracownikom z oddziału ratowniczego, czasem występuje również kolor różowy czy żółty dla osób pracujących w położnictwie. Popularnym kolorem jest również biel, błękit i granat. Dostępnych jest wiele modeli, również tych o ciekawych wzorach dla na przykład pediatrów. Swoją decyzję możemy więc dostosować dokładnie do stanowiska i miejsca pracy. Pielęgniarki mogą postawić na pomysłowe bluzy medyczne we wzorki, powoli odchodzi się jedynie od białych ubrań. Odzież medyczną możemy bez problemu dopasować do swoich preferencji i stylu, w jakim czujemy się najlepiej.

Nowoczesny fason

Odpowiednia prezencja lekarzy i pielęgniarek jest podstawą, z tego względu tak ważne jest dobranie fasonu odzieży medycznej. Oprócz tego powinniśmy pamiętać, że każda osoba ma inną sylwetkę, a wybrany element garderoby musi być idealnie do niej dopasowany. Musimy więc dobrać fason do naszej figury, aby wyglądać w pracy nienagannie. Perfekcyjnie skrojona odzież medyczna sprawi, że będziemy wyglądać elegancko i profesjonalnie. Zwłaszcza kobiety uwielbiają wyglądać modnie i czuć się dobrze w swoim ubraniu. Bogaty wybór odzieży medycznej o różnych fasonach, kolorach i wzorach, sprawi, że bez problemu znajdziemy coś dla siebie. Panowie mogą wybrać modne spodnie medyczne męskie, a panie stylowe sukienki. W odpowiednio dobranej odzieży medycznej będziemy czuć się komfortowo, ale również stylowo i modnie. Duża dowolność wyboru i możliwość łączenia ze sobą pewnych elementów garderoby, daje nam wiele możliwości, aby stworzyć schludną i dobrze prezentującą się stylizację.

Dress code

W przychodniach, szpitalach, ale również w innych placówkach medycznych obowiązuje nas określony dress code. W takich miejscach ważne jest przede wszystkim to, aby noszony przez nas strój był stosowny, nie może być wyzywający czy krzykliwy. Oczywiście można pozwolić sobie na urozmaicenie odzieży medycznej, jednak niezwykle istotne jest dobranie odpowiednich wzorów i kolorów, co pozwoli na uzyskanie profesjonalnego wizerunku o ciekawym charakterze.

Jakie cechy musi spełniać idealnie wybrana odzież medyczna?

  • Zgodność z obowiązującymi normami, musi więc być dopuszczona do użytkowania w branży medycznej
  • Odzież medyczna musi być wygodna i praktyczna, wyposażona w przydatne kieszenie
  • Tkanina wykonania odzieży wykorzystywanej w branży medycznej musi być wytrzymała
  • Powinna zapewnić doskonałą cyrkulację powietrza, zagwarantować komfort cieplny nawet w trakcie wielogodzinnej pracy
  • Skutecznie ochraniać przed drobnoustrojami, przenoszonymi w sposób kontaktowy oraz przez kaszel

Obuwie szpitalne

Powinniśmy pamiętać o tym, że oprócz wybrania odzieży medycznej należy także zainwestować w odpowiednie obuwie. Pracując w tej branży jesteśmy narażeni na wielogodzinne stanie, z tego względu tak istotne jest wybranie wysokiej jakości obuwia. Powinno być ono trwałe, wygodne oraz lekkie. Dobrze jeśli jest dodatkowo wyposażone w antypoślizgową podeszwę.

Wybrana przez nas odzież medyczna musi zapewniać nam przede wszystkim komfort użytkowania. Najlepiej jeśli wybierzemy sprawdzonego i zaufanego producenta, które oferuje bogaty asortyment.

Wczytywanie...