Anestezjologia jest jedną z najbardziej wymagających specjalizacji medycznych. Osoby pracujące na tym stanowisku są odpowiedzialne za leczenie bólu i znieczulenie pacjentów podczas zabiegów medycznych. Mimo tego, że dla większości z nas jest to lekarz anonimowy – nie mamy z nim kontaktu, to jest on nieodłączną częścią zespołu wykonującego operacje i inwazyjne zabiegi. Codzienny uniform do pracy dla anestezjologa musi spełniać określone wymagania stawiane przez placówki szpitalne oraz zapewniać mu komfort przez cały czas trwania dyżuru. Nie może tym samym utrudniać mu wykonywania codziennych obowiązków. Jaką odzież medyczną wybrać, aby nasza praca była skuteczna?

Szpitalny anioł stróż

Anestezjolog zajmuje się zapewnianiem bezpiecznej i skutecznej anestezji pacjentom przed zabiegami chirurgicznymi. Jego zadaniem jest monitorowanie ludzi podczas znieczulenia, wspomaganie w zażywaniu leków przeciwbólowych i regularne kontrolowanie ich stanu. To na tym specjaliście medycznym spoczywa też odpowiedzialność za pozornie proste przygotowanie pacjentów do operacji. Osoba pracująca w tym zawodzie decyduje ostatecznie o tym, czy dany pacjent może poddać się konkretnemu zabiegowi. Ponadto, oferuje swoją pomoc w okresie pooperacyjnym. Uśmierza ból i opiekuje się chorymi, u których doszło do poważnych komplikacji (w tym niewydolności narządów).

Już same zarobki anestezjologa podkreślają jego rolę i nieocenioną obecność w każdym dobrze funkcjonującym zespole medycznym. Przyglądając się światowym statystykom możemy stwierdzić, że anestezjolodzy otrzymują jedno z najwyższych wynagrodzeń w sektorze ochrony zdrowia. Biorąc pod uwagę pensję zasadniczą oraz wszystkie dodatki za dyżury, specjalista ten może zarabiać minimum 15000 zł.  Jedynym lepiej opłacalnym zawodem w szerszej perspektywie jest chirurgia.

Anestezjolodzy często określani są szpitalnymi aniołami stróżami. Nic dziwnego, gdyż bez nich organizacja szpitalna byłaby całkowicie sparaliżowana. Ich piecza nad pacjentami okazuje się nie do zastąpienia.

Stres i wyczerpanie psychiczne – czyli o wadach pracy w zespole medycznym

Nie ulega wątpliwości, że anestezjologia obarczona jest ogromną odpowiedzialnością. Codziennie na stole operacyjnym ważą się losy tysięcy ludzi. Kiedy na szali pojawia się życie nie ma miejsca na pomyłki czy niedopatrzenia.

Anestezjolodzy mierzą się z ciągłym stresem. Dla wielu osób długotrwałe obciążenie psychiczne może się okazać przytłaczające. To zawód dla ludzi, którzy potrafią radzić sobie z presją i wysokimi oczekiwaniami czekającymi na nich na porządku dziennym. W pracy tej liczy się przede wszystkim czas reakcji i wprowadzanie procedur medycznych w ściśle określonym momencie.

Odzież dla anestezjologa – jaka powinna być

Statystki jednoznacznie stwierdzają, że anestezjologów jest w Polskich szpitalach za mało. Dla przykłady w województwie podkarpackim na 10000 mieszkańców przypada jedynie jeden specjalista z tej dziedziny. Deficyt daje się we znaki zarówno w dużych, jak i małych placówkach szpitalnych. Średnia liczba osób zatrudnionych w tym zawodzie w naszym kraju znacznie odbiega od średniej unijnej.

Co to oznacza? Grafik anestezjologa jest zazwyczaj przepełniony do granic możliwości. Wiele osób pracujących na tym stanowisku wykonuje praktykę lekarską w kilku miejscach. Lekarz ten cały czas przemieszcza się między oddziałami i niekiedy brakuje mu czasu na zasłużony odpoczynek. Warto dodać, że w momencie trwania operacji pozostaje skoncentrowany i czujny na wszelkie nieprawidłowe reakcje organizmu chorego.

Natura pracy anestezjologa wymaga odpowiedniego wyposażenia w postaci dopasowanych scrubsów medycznych. Standardowy zestaw w szafie specjalisty składa się z:

  • Bluzy medycznej – uwielbiana przez lekarzy każdej specjalizacji. Jest komfortowa w noszeniu i sprawdza się przez cały rok. Bluza wykonana z dobrego materiału nie gniecie się i przepuszcza powietrze.
  • Spodni medycznych – klasyczny element odzieży, który umożliwia prace na oddziałach intensywnej terapii. Spodnie powinny idealnie przylegać do ciała, nie osuwać się i nie podwijać, aby niepotrzebnie nie rozpraszać lekarza. Modele wysokiej jakości mają dodatkowo wszyte kieszenie. Takie rozwiązanie okazuje się równie praktyczne co stylowe.
  • Obuwie sportowe – część stylizacji, bez której ciężko wyobrazić sobie codzienną gonitwę między oddziałami. Dopasowane buty nie mogą powodować obtarć czy odcisków. Warto wybierać sprawdzone modele, które nie zawiodą nas w połowie dyżuru.

Cechy scrubsów, na które warto zwrócić uwagę

Najbardziej pożądaną cechą odzieży medycznej jest oczywiście wytrzymałość. Ubrania odporne na rozciąganie, gniecenie i prasowanie w wysokiej temperaturze sprawdzają się najlepiej patrząc na realia pracy w szpitalu. Warto inwestować w propozycje z bawełny i poliestru. Świetnie sprawdzają się też modele z wiskozą oraz elastanem.

Wybierajmy scrubsy, które łatwo wyczyścić i zdezynfekować. Pranie w pralce jest najwygodniejszą opcją, szczególnie po całonocnym dyżurze. Ponadto, zwracajmy uwagę na tkaniny odpychające wodę. Mała kropla soku nie zrobi na takich plamy, a my będziemy cieszyć się czystą odzieżą przez dłuższy czas.

Podsumowując…

Praca anestezjologa okazuje się wymagająca zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Osoby w tym zawodzie powinny wybierać odzież, która zapewni im komfort i ułatwi wykonywanie codziennych obowiązków. Postawmy na propozycje wysokiej jakości, z dobrym składem i porządnym szyciem.

 

 

 

Wczytywanie...