Opieka medyczna to zajęcie wymagające serca i zaangażowania. Pomocniczy personel szpitalny zajmuje się ludźmi w każdym wieku. Pacjenci, którzy otrzymują wsparcie tego typu są często po inwazyjnych zabiegach i operacjach. Wiele z nich jest niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania, w tym do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.

Nie ulega wątpliwości, że zawód opiekuna medycznego jest wymagający zarówno pod kątem psychicznym, jak i fizycznym. Odpowiednio dobrany uniform do pracy okazuje się w tym przypadku kluczowy. Czym charakteryzuje się idealna odzież medyczna?

Dźwiganie, karmienie i pielęgnacja ciała chorego… – zakres obowiązków opiekuna medycznego

W skrócie, do obowiązków opiekuna medycznego należą wszystkie czynności obejmujące rozpoznanie i rozwiązywanie problemów chorego pacjenta. Wsparcie i pomoc specjalisty okazują się w większości przypadków nieocenione. Zadania przypisywane przedstawicielowi pomocniczego personelu medycznego to:

  • Ocena stanu zdrowia chorego – opiekun medyczny wykonuje wywiad z pacjentem, przeprowadza badania fizykalne i w celu oceny postępów leczenia oraz określenia potrzeb medyczne na dany moment.
  • Monitorowanie funkcji życiowych – opiekun medyczny obserwuje i kontroluje wskazania aparatury medycznej oraz weryfikuje samopoczucie pacjentów. Szybko wykrywa oznaki powikłań i ewentualnych chorób.
  • Zaspokajanie potrzeb psycho-społecznych pacjenta – każdy człowiek do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje rozmowy i wsparcia ze strony innych ludzi. Pomocniczy personel medyczny ma za zadanie ulżyć chorym w cierpieniu, zachęcić do konwersacji oraz okazać im nieco ciepła. Dotyczy to przede wszystkim ludzi w podeszłym wieku, często opuszczonych przez rodzinę.
  • Karmienie i ewentualne przewijanie – przygotowanie i zapewnianie pacjentom zbilansowanych posiłków to jedno z najważniejszych zadań opiekuna medycznego. Właściwe odżywianie jest kluczowe przy regeneracji organizmu. Wiele chorych nie jest też w stanie samodzielnie korzystać z toalety. Personel medyczny dba zarówno o to, jak i o stan bielizny pościelowej.
  • Pomoc w utrzymaniu sprawności ruchowej – opiekun medyczny zapobiega powstaniu odleżyn na ciele pacjentów. Regularne spacery oraz ewentualne ćwiczenia rozciągające potrafią zdziałać cuda. Warto dodać, że działania te wymagają dużej siły i sprawności fizycznej. Dźwiganie chorych nie zawsze przebiega bezproblemowo.

Prosto z szafy opiekuna

Co roku do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych wpływają pytania dotyczące tego, czy zawód opiekuna jest faktycznie klasyfikowany jako zawód medyczny. Rozwiejemy wszelkie wątpliwości – tak. Osoby pracujące na tym stanowisku wykonują swoje obowiązki w szpitalach, przychodniach, ośrodkach opieki społecznej, hospicjach, sanatoriach i przeróżnych fundacjach. Bardzo często przebywają bezpośrednio w domu chorego i pomagają mu przy codziennych czynnościach.

Natura pracy w tym zawodzie determinuje obowiązujący uniform. Opiekuni medyczni zazwyczaj decydują się na komplety odzieży zbliżone do tych przeznaczonych dla pielęgniarek. Standardowy strój obejmuje spodnie oraz bluzę medyczna. Zestaw wykonany jest zazwyczaj z lekkich i przewiewnych tkanin, które nie zatrzymują wilgoci i pozwalają skórze oddychać. To propozycja komfortowa w noszeniu przez cały dyżur, nawet kilkunastogodzinny.

Strój, który sprawdzi się w każdych warunkach

Spodnie medyczne idealne dla opiekuna charakteryzują się wytrzymałymi szwami i odpornością na przetarcia czy rozciągnięcia. Zapewniają ochronę przed zabrudzeniami różnego typu, nie wchłaniają wody oraz odpychają większość plam.

Bluzy powinny mieć z kolei wszyte kieszenie, ułatwiające przechowywanie niezbędnych narzędzi i przedmiotów. Warto postawić na modele dopasowane, ale nieuciskające. Obecnie na rynku mamy dostęp do krojów dedykowanych przeróżnym typom sylwetki. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Kolor odzieży dla opiekunów medycznych nie jest jasno określony. Panuje tu duża swoboda. Możemy decydować się na ubrania w przeróżnych odcieniach; zarówno intensywnych jak i pastelowych. Osoby pracujące na tym stanowisku wybierają zazwyczaj modele w delikatnie różowych i błękitnych tonach. Coraz częściej spotyka się tez opiekunów w ubraniu beżowym, szarym albo burgundowym.

Aspekty praktyczne przede wszystkim

Strój opiekuna medycznego powinien być łatwy w czyszczeniu i dezynfekcji. Czynności związane z karmieniem pacjenta i pielęgnacją ciała chorego narażają personel na wiele zabrudzeń oraz plam.  Warto wybierać modele przystosowane do częstego prania w pralce. Większość ubrań możemy czyścić w temperaturze od 30 do 60 stopni Celsjusza. W celu przedłużenia trwałości materiału można wykorzystywać też specjalne preparaty chemiczne dedykowane odzieży medycznej.

Zwracajmy uwagę na metki i składy materiałowe. Niekiedy większa inwestycja okazuje się na dłuższą metę bardziej opłacalna. Trzymajmy się z daleka od cienkich tkanin, które mają tendencje do kulkowania i rozrywania.

 

Wczytywanie...