Stroje medyczne w formie, którą znamy obecnie zostały zaprojektowane już w XIX wieku i miały na celu ochronę lekarzy i personelu medycznego przed wirusami i bakteriami. Po kilkudziesięciu latach uniformy te zostały lekko zmodyfikowane, wprowadzono chociażby kolory, które umożliwiły identyfikacje lekarzy pośród personelu szpitalnego.

Obecnie stroje medyczne są dostosowane do specyficznych wymogów dotyczących bezpieczeństwa i higieny w placówkach ochrony zdrowia. Poza strojami medycznymi, lekarze noszą również maski, nakrycia głowy i okulary ochronne, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Czy decydując się na pracę w szpitalu jesteśmy zobligowani do noszenia workowatych ciuchów, które uwydatniają mankamenty naszej sylwetki? Czy standardowe „scrubsy” muszą kojarzyć się z jedynie z praktycznymi aspektami?

Wszystko dzieje się w naszej głowie… czyli jak pacjenci odbierają pracowników medycznych

Okazuje się, że czas białych fartuchów połączonych z uniformem w tym samym kolorze odchodzi powoli w zapomnienie. Zarówno lekarze, jak i pielęgniarki czy inni pracownicy służby zdrowia coraz chętniej decydują się na mniej oczywiste rozwiązania. Co więcej, to właśnie aktualne trendy modowe są często przenoszone na szpitalne korytarze. Okazuje się, że widok pracownika w workowatym stroju nie zawsze działa na pacjentów pokrzepiająco. Niechętnie podchodzimy do kitli z lat 80. Najnowsze badania wskazują, że kolorowe ubrania medyczne prezentują się znacznie lepiej i wzbudzają większą sympatię oraz zaufanie pacjentów. Jakie jednak wybrać?
Kolor dopasowany do Ciebie

Okazje się, że kolor scrubsów medycznych jest nieprzypadkowy. Kiedyś każdy pracownik miał przypisany kolor, który ułatwiał jego identyfikacje. Dzisiaj panuje jednak duża dowolność, a personel korzysta z całej gamy barw. Wybierając strój do pracy warto wziąć pod uwagę własne odczucia, praktyczne zastosowanie oraz… znaczenie symboliczne koloru, w którym jest uszyty.
Biały – dedykowany lekarzom, kojarzony z nimi już od stuleci. Kolor powiązany z higieną, czystością i sterylnością. Popularne kitle wyglądają profesjonalnie, a nawet zwiększają autorytet wśród pacjentów.

Błękitny – Błękitny to podstawowy kolor dla wielu pracowników służby medycznej. Jest to symbol profesjonalizmu i wiarygodności w służbie zdrowia. Błękitne krótkie spodnie i koszula najczęściej noszą lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni.

Zielony – Zielony to kolor, który często symbolizuje szpitalne lub opieki zdrowotnej. Koszule i spodnie w tym kolorze są noszone przez pracowników medycznych, którzy są odpowiedzialni za utrzymanie czystości i porządku w szpitalu.

Szary – Szary to kolor, który oznacza techniczny aspekt medycyny. Pracownicy służby medycznej, tacy jak technicy radiologiczni, technicy chirurgiczni i technicy laboratoryjni noszą szare kombinezony.

Niebieski – Niebieski to symbol wiedzy i doświadczenia w medycynie. Lekarze i pielęgniarki noszą niebieskie koszule i spodnie, aby okazać swoją wiedzę i kompetencje w dziedzinie medycyny.

Czerwony – jedna z najbardziej intensywnych barw. Skupia naszą uwagę, elektryzuje i kojarzy się z alarmem i interwencją. Nieprzypadkowo jest chętnie wybierany przez ratowników medycznych.

Różowy – jeden z kolorów, które kojarzą się nam najlepiej. Symbol ciepła, przyjaźni i miłości. Scrubs w tym kolorze może działać relaksująco i uspokajająco dla pacjentów. Chętnie sięgają po nie pracownicy oddziału pediatrycznego.

Granatowy – klasyczny, poważny kolor. To jeden z odcieni symbolizujących ogromną wiedzę i doświadczenie. Co ciekawe, oryginalnie przypisany jest nie do lekarzy, a do sanitariuszy.

Żółty – jeden z rzadziej spotykanych kolorów na oddziałach. Łatwy do zauważenia nawet z daleka. Decydują się na niego zwykle pracownicy administracyjni.

Komplet idealny

Pracownik sektora zdrowia powinien zakładać strój zgodny z zaleceniami szpitala lub organizacji zdrowotnej, w której pracuje. Nie zmienia to jednak faktu, że obecnie scrubsy szyte są w przeróżnych krojach, dopasowanych do niemal każdego pracownika. Wybierając bluzy medyczne stawiamy przede wszystkim na aspekty praktyczne. Zwracamy uwagę na kieszenie, przypinki na identyfikator, czy chociażby na oddychający materiał, który ułatwi nam funkcjonowanie w czasie długich i intensywnych dyżurów. Bluzy możemy dopasować do siebie pod kątem długości, a przede wszystkim koloru. Niemniejsze znaczenie ma dla wielu osób również kształt dekoltu.

Spodnie medyczne są niemniej ważnym elementem garderoby każdego pracownika służby zdrowia. Ale jak wybrać te idealne? Najlepsze propozycje wykonane z grubych materiałów, które są trwałe i wygodne. Chociaż istnieje wiele rozmiarów spodni medycznych, ważne jest, aby wybrać te dopasowane i wygodne. Upewnij się, że spodnie nie są zbyt luźne ani zbyt ciasne. Warto zwrócić uwagę również na kieszenie. Okazuje się, że jeśli chodzi o krój spodni medycznych możesz ponieść wodzę fantazji. Niezwykle popularne i modne stały się w ostatnim czasie joggery. Obecnie możemy dostać je w przeróżnych wersjach, które podkreślą nasz indywidualizm. Nieco bardziej zachowawczą, ale równie interesującą opcją są spodnie typu Yoga.

Modny wygląd w pracy i poza nią

Okazuje się, że dwie osoby pracujące na tym samym stanowisku mogą wyglądać całkiem inaczej. Wszystko zależy od naszego podejścia. Warto co jakiś przeglądnąć szafę i wymienić znoszone, być może workowate scrubsy na coś bardziej dopasowanego. Możesz śmiało eksperymentować z różnymi kolorami czy wersjami stroju medycznego. Postaw na modny wygląd w szpitalu i poza nim!

Wczytywanie...